Helikopterin mucidi …

Sikorsky,
İgor İvanovich Sikorsky,
(D. 25 Mayıs 1889 – Ö. 26 Ekim 1972),
Rus asıllı Amerikalı bilim insanıdır.
Hem sabit kanatlı hem de özellikle helikopterler olmak üzere havacılığın birçok konusunda öncü olmuştur. 1913 yılında dünyanın ilk çok motorlu uçağın ve helikopterlerin mucididir.

1889 yılında Ukrayna’ nın başkenti Kiev’ de doğdu.
1903 yılında Saint Petersburg İmparatorluk Rus Denizcilik Akademisi’ ne girdi. Daha sonra Kiev Teknik Üniversitesi’ nde eğitim gördü.
1908 yılında babasıyla gittiği Almanya seyahatinde Havacılık konusunda çalışmaya karar verdi. İlk helikopterini 1909 yılında üretti. Başarısız oldu. Çeşitli denemelerle uçaklar geliştirdi. 1919 yılında ABD’ ye yerleşti. 1923 yılında Amerika’daki ilk şirketini, Long Island’ daki bir çiftlikte kurdu. 1939 yılında ilk güvenilir helikopter sayılan VS-300 modeli geliştirdi. Havacılık tarihinde silinmez bir iz bıraktı.

1972 yılında ABD’ nin Connecticut eyaletinin Easton kentinde öldü.

Igor Sikorsky’nin kurduğu ve bugün milyarlarca dolar değerinde olan küresel havacılık şirketi günümüzde Lockheed Martin şemsiyesi altında dünyanın en eski helikopter üreticisi olarak faaliyetlerine devam etmektedir.
Helikopter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.