Perslerde il yöneticisi…

Satrap,
Fransızca, Satrape,
İngilizce, Satrap,
Almanca, Satrap,
Eski İran’ da il yöneticilerine verilen isim, vali.
Perslerde eyalet valisine verilen ad.
Eski Perslerde il yöneticisi.
Perslerde il yöneticisi, vali
Vali,
Perslerde il yöneticisi,

İran medeniyetinde ülke topraklarının ayrıldığı idari birimlere (eyaletlere) verilen ad.
Persler’ in valilik atamaları olarak da adlandırabileceğimiz sistem satraplıktır. Pers imparatorluğu mutlakiyetle yönetilmiştir. Pers hükümdarının yetkileri sınırsız olup istekleri kanun niteliği taşımıştır. Ülke satraplık adı verilen eyaletlere bölünmüştür. Satraplıklar satrap adı verilen ve Pers soyluları arasından seçilen kişiler tarafından yönetilmiştir. Satraplarda Pers soyluları satrap olarak görev yapmıştır.

I. Darius tarafından geliştirilmiş sistem M.Ö. 340 yıllarında kullanılmaktaydı. Persler Ege Denizi’ nden Hindistan’a kadar olan topraklarını yönetebilmek için bu satraplıkları kurdular. İskender’ in işgalinden sonra ise bu sistem ortadan kalktı.

Satraplar her yıl kralın görevlendirdiği kişiler tarafından teftiş edilmiştir. Yönetimde yetersiz görülen satraplar görevden alınmış ya da cezalandırılmışlardır. Sayıları yirminin üzerindedir. Satraplıkların her birinde bir Pers garnizonu bulunuyordu. Bu garnizonlar, bulunduğu kavmin ya da ülkenin inançlarını, geleneklerini, hükümetlerini devam ettirmelerine izin vermişlerdir. Bu sistemin en güzel örneği Kral II. Kiros’un Babil Esareti’ndeki Yahudilerin ülkelerine dönüp krallıklarını yeniden kurmalarına ve inançlarını özgür şekilde yaşamalarına izin vermesidir. Garnizonların asıl görevi, barışı korumak, emniyeti ve adaleti sağlamak, vergileri toplamak ve gerektiğinde asker, savaş araç ve gereçleri ya da erzak sağlanmasıyla ilgilenmekti. Kral satrapın, satraplığı iyi yönetemediğini düşünüyorsa cezalandırır veya ölüm cezası verirdi. Satraplar da gerektiğinde hükümete müdahale edebilirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.