Aynı anda gelişen iki organizmalardan birinin kendi olanaklarıyla yaşamını sürdürmesine karşın diğerinin ancak eşinin yaşamına bağlı olarak yaşayabildiği canlı topluluğu …

Parabiyoz,
İngilizce, Parabiosis.
Aynı anda gelişen iki organizmalardan birinin kendi olanaklarıyla yaşamını sürdürmesine karşın diğerinin ancak eşinin yaşamına bağlı olarak yaşayabildiği canlı topluluğudur.
Parabiyoz, yanında yaşamak anlamına gelir. Fizyolojiyi incelemek için kullanılan bir laboratuvar tekniğidir. Tek, ortak bir fizyolojik sistem geliştirmek için cerrahi olarak birleştirilen iki canlı organizmayı birleştirir.
İki fetüs’ ün tek organizma oluşturacak şekilde doğuştan birleşik oluşu, parabiyoz.
Bazı yapışık ikizlerde olduğu gibi.
Sinirin gerek uyarılma gerekse uyarıyı iletme yeteneğinin geçici olarak ortadan kaldırılması.
Parabiyoz, cerrahi olarak bir araya getirilen ve tek, ortak fizyolojik sistemler geliştiren iki canlı organizmayı birleştirir.

Parabiyoz, obezite, biyolojik yaşlanma, kök hücre araştırmaları, doku rejenerasyonu, diyabet, organ nakli, tümör biyolojisi ve endokrinoloji gibi alanlarda yapılan çalışmalarda kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.