Aydın’ın Söke ilçesinde antik bir kent …

Priene,
Milet,
Aydın’ın Söke ilçesinde antik bir kentler.
Priene antik kenti, Samsun Dağı’nın (Mykale) güney yamacında, Söke ilçesinin 15 km güneybatısında kurulmuş antik kentlerden biridir. Priene antik kenti, 370 m. yükseklikte sarp bir kaya üzerine kurulmuş. Yüksek bir yerde olması kentin her yönden görülebilmesini sağlamıştır. Miletos gibi Ion Birliğinin bir üyesi olduğu kabul edilen Priene hakkındaki ilk bilgilere ise M.Ö. 7. yüzyıl ortalarında antik kaynaklarda rastlanmaktadır.

Kentin en önemli yapıları arasında Demeter tapınağı, Athena tapınağı, tiyatro, agora, Zeus tapınağı, Bouleuterion, Yukarı Gymnasion, Aşağı Gymnasion, Mısır Tapınağı, Büyük İskender’ in evi, Bizans kilisesi, nekropol ve konut alanları vardır. Kentin 5000 kişilik tiyatrosu, M.Ö. 350 yılında inşa edilmiştir. Tanrıça Athena için kentin en hakim yerine yapılan tapınağın önünde Athena’nın altın ve fildişinden yapılan heykeli varmış. Tapınak sunağının günümüzde yalnız bir bölümü ayaktadır.

Milet, Aydın’ın Söke ilçesinde yer alan diğer ünlü bir antik kent.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.