Bağışıklık sisteminin çok aktif olmasına ve vücudun kendi dokularına saldırıp zarar vermesine yol açan hastalık …

İmmun,
Otoimmun,
Bağışıklık, İmmun.
Hastalıklar bağışıklık sisteminin çok aktif olmasına ve vücudun kendi dokularına saldırıp zarar vermesine neden olur. Bu hastalıklar vücudun asıl düşmanlarla savaşma gücünü düşürerek enfeksiyona sebep olurlar. Otoimmun hastalıklar, bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı sonucu vücudun kendi dokularına saldırması ile ortaya çıkan hastalık grubudur. Son yıllarda görülme sıklığındaki artışın sebebi tam olarak açıklanamasa da ağır metal yükü, toksik maddeler ve elektromanyetik maruziyetin artması gibi çevresel faktörler ve beslenme alışkanlığındaki büyük değişimler bu hastalıkların sebebi olarak gösterilmektedir.

İmmünite, Bağışıklık; Bütün çok hücreli canlılar kendilerini hastalık oluşturabilecek zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya çalışırlar. Bağışıklık ya da immünite, vücuda yabancı ve zarar verebilecek bakteri, virüs, mantar, protein ve benzeri her türlü hastalık oluşturabilecek ajana karşı organizmanın verdiği reaksiyonu ve yanıtı tanımlayan genel bir terimdir. Bağışıklık sistemi vücudu mikroplara karşı savunan doku ve organlardan meydana gelir. Bu sistemin yapı taşı olan ve lökosit olarak adlandırılan hücrelerin görevidir. Bu hücreler gerek mikroplara saldırarak gerekse onlara karşı bazı toksik maddeler üreterek mücadele eder. Bu nedenle lökositlerin sayısında ya da işlevlerinde eksiklik olması, bağışıklık yetmezlikleri olarak adlandırılan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Çocukluk yaşta tanı koyulan bağışıklık yetmezliklerinin birçoğu kalıtsal nedenlerle ortaya çıkar. Erişkinlerde ise çevresel faktörlerin etkisi daha belirgindir. Tekrarlayan enfeksiyonlar bu hastalıkların en karakteristik özelliğidir. İlaç tedavilerine direnç gösterir ve genellikle uzun süre antibiyotik kullanımı gerektirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.