Türkmenistan kökenli iyi cins bir at…

Ahalteke,
Akhal Teke,
Ahal teke,
Altın at,
Türkmenistan kökenli iyi cins bir at.
Ruslar, uzun boylu, değerli asya atı anlamına gelen Argamak adını vermişler.
Ahal teke, insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş at türü olarak kabul edilmektedir.
Türkmenistan’da yasa ile korunan Türkmen atı cinsidir. Günde yaklaşık 200 kilometre koşabilecek kadar dayanıklı, hızlı, manevra yeteneği yüksek, bir cins at.

Türkmen dilinde Ahalteke olarak da bilinen bu at ırkı Alabay (Türkmen Çoban Köpeği) ve Türkmen halısının yanında ülkenin en büyük gururudur. Sıra dışı fiziksel gücünü ve duyarlı kişiliğini Orta Asya ülkelerinin kendine özgü doğa koşullarından almıştır. Yaşayan en eski at ırkı olup çeşitli donlu Akhal ­ Teke vardır. Yaygın olarak görülen donlar yağız ve dorudur. En belirgin özelliği ışıkta parlayan ve değişen metalik altın rengidir. Akhal Teke soğukkanlı bir Türkmen atı olup üç gün susuz kalabilir.

Akhal Teke kanı birçok modern at ırkının gelişimini etkilemiştir. Ancak yinede yüzyıllar boyu kendine has özelliklerini (safkanlığını) koruyabilmiştir. Ahal teke, insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş at türü olarak kabul edilmektedir. Orta Asya’da Türk halkları arasında özellikle Türkmenistan’da yaygındır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.