Posta hizmeti görmeye alıştırılmış güvercin…

Tatari,
Posta Güvercini,
Postalı güvercin.
Racing pigeon,
Posta hizmeti görmeye alıştırılmış güvercin.
Eski Mısır’da bazı güvercinlerin haberleşme aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Çin’de de savaş zamanlarında haberleşmeyi sağlamak amacıyla posta güvercini kullanılmıştır. Moğol hükümdarı Cengiz Han tarafından kullanılan bilinen posta güvercinleri savaş sırasında büyük katkılar sağlamaktaydı.

Ayrıca posta güvercinlerinin bir haberleşme aracı olarak Suriye, Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca bu haberleşme 1. ve 2. Dünya savaşlarında bile devam etmiştir.

Posta güvercinleri diğer güvercinlere oranla biraz daha iri yapılı ve ağırdırlar. Düz ve yuvarlak bir kafa yapısı vardır. Sağlam bir posta güvercininin tüyleri kuşu elinize aldığınız zaman sıkı bir tüy yapısına ve kadife kumaş yumuşaklığına sahip olmalıdır. Ayakları paçasız ve tozluksuz olmalıdır. Göz çevresindeki deri, beyaz renkli ve net olmalıdır. Posta güvercinlerinde renk önemli değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.