Osmanlı Devleti’nde tuz ya da şap satışı yapılan belli bölgelere verilen ad…

Oros,
Örü,
Osmanlı Devleti’nde tuz ya da şap satışı yapılan belli bölgelere verilen ad.
Şap, formülü potasyum alüminyum sülfat olan, tamamen doğal, kokusuz bir tuz çeşididir. Şap, kimyasal formüllü,tamamen doğal , kokusuz bir tuz olup potasyum alüminyum sülfat. Tarihte insanlık tarafından kullanılan eski doğal malzemelerden biridir. Vücut temizliğine çok önem veren eski Mısırlılar, kötü vücut kokularından korunmak için kullanmışlar. Şap güçlü bir büzücü ve hemostatiktir. Kesik ve çentikleri kapatır, tahrişi önler, gözenekleri sıkılaştırır ve cilde sıkılık verir. Anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Akne, sivilce ve kıl dönmesini önler. Şap kötü kokulara neden olan bakterilerle savaştığı için koltuk altı deodorantı olarak kullanılır.

Tuz ise Avrupa ülkelerinde önemli bir ticari mal olup ticareti en yaygın malların başındadır.
Akdeniz’de tuz nakliyatı yapan tekneler gümrük vergisinden muaf tutulmuşlardı. Osmanlı devletinde, tuz üretimi ve dağıtımını da belli bazı kurallar dahilinde belli bölgelerde yapılmış.
İstanbul’a getirilen tuzlar, Tuz Emini’ne teslim edilirdi ve dağıtımı da belli bir nizama göre gerçekleşirdi. Tuzlalar açıldıktan sonra, üretimden satışa kadar bütün işlemler bir nizama bağlanırdı. Hangi tuzlanın hangi bölgelere tuz satabileceği (örü) tespit edilerek bunun dışında bir satışa izin verilmezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.