Natüralist anlayıştaki yapıtlarıyla tanınan ilk Türk heykelcilerden biri …

İsa Behzat Bey,
İlk Türk heykelcilerden biri
Natüralist anlayıştaki yapıtlarıyla tanınmıştır.
Ülkemizde 19. yüzyıl sonlarına kadar Heykel sanatı dinin de etkisiyle mimariye bağlı taş işleme sanatı şeklinde gelişme göstermiş. Bu dönemde Türk heykel sanatçısı olmadığı gibi, 19 Yüzyılda Osmanlı topraklarında çalışan Ressama karşılık heykeltıraşa rastlamayız. Sultan Abdülaziz, Viyana seyahatinde gördüğü heykellerden etkilenmiş.

 

Kendi heykelini yaptırmak için C.F. Fuller isimli bir heykeltıraşı İstanbul’a getirterek bugün Beylerbeyi Sarayı’nda yer alan at üzerindeki heykelini yaptırtmıştır. Ülkemizde Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk heykel hocası ise Roma’da heykel eğitimi almış olan Osgan Yervant (1855-1914)’dır. Heykel bölümü ilk kurulduğunda Roma’da eğitimini tamamlayarak yurda dönen Yervant Osgan (1855-1914) Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk heykel eğitmenidir ve ilk heykeltıraş kuşağını yetiştirmiştir. Yervant Osgan, Avrupa’da heykel eğitimi gören ilk Osmanlı vatandaşıdır.

İlk Heykeltraşlar;
Yervant Osgan (1855-1914)
İhsan Özsoy (1867 – 1944)
Nijad Sirel (1897- )
Mahir Tomruk,
Mesrur İzzet Bey (d. 1873- ö. 1952),

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.