Maya ve Aztek halklarının kutsal saydığı, günümüzde ise Guatemala’nın ulusal simgesi olan kuş…

Ketzal,
Quetzal,
Quetzallar, kemirgen gagalılar takımından çarpıcı renklere sahip bir kuş türüdür. Ormanlık alanlarda yaşar. Neotropik bölgede bulunur. Kulaklı quetzal sadece Batı Meksika’da bulunur. Diğer kemirgen gagalı türlerine göre biraz daha büyüktür. Quetzallar yanar-döner yeşil veya altın-yeşil renklerdedir. Sırt, göğüs, göbek kısımları kırmızı renkte olabilmektedir. Dişi ve erkekler arasında kahverengi ve gri renk farklılıkları vardır. Bu kuşlar genellikle meyve, çilek, böcek ve küçük omurgalılarla (kurbağa) ile beslenirler. Parlak tüylerine rağmen ormanlık habitatlarda görülmesi zor olmaktadır. Güvercin büyüklüğündedir.

Meksika, Panama arasında, yükseklerdeki yağmur ormanlarında yaşayan 200 gr ağırlığında bir süslü kuştur. Guatemalalılar paralarına Quetzal (ketzal) diyorlar. Kuşun resmini bayraklarına da koymuşlar, paralarına da. Quetzal’ın bir özelliği de yabani avakadoyu yemesidir. Avakado çekirdeği kuşlar için zehirli, olup, Quetzal’a dokunmuyor. Yediği yabani avakadonun çekirdeğini, küçük bir limon kadar, kusarak çıkartıyorlar. Avakado bitkisi varlığını, dağlara, ormanlara kök salıp yaygınlaşmasını, bu kuşa borçludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.