Kurucusu Kıbrıslı Zenon olan, Megara okulunun bir kolu olan felsefe okulu. ..

Stoa,
Stoa Okulu,
Stoacılık,
Stoaizm
Bir tür yaşam ve ahlak felsefesi.
Ortaya çıkış hikayesi ise hem oldukça ilginç hem de etkileyicidir. Stoaizmin tarihi M.Ö 300’lü yıllara Atina’ya kadar dayanıyor. O dönemde zengin bir tüccar olan Zenon, bir gemi kazası geçiriyor.

Sahip olduğu her şey, tüm çalışmaları ve reçeteleri kazayla birlikte yok oluyor. Elbette ilk yaptığı bunların neden onun başına geldiğini sorgulamak oluyor. Bu sorunun cevabını ararken kendini kitaplara veriyor. Bu süreçte Sokrates’in kitaplarından çok etkileniyor. Sonucunda ise başına gelen her şeyi büyük bir sakinlikle kabullenmeyi seçiyor. Bir kaza olduğunu ve elinde olmayan sebeplerle bunu yaşadığını kabul ettiğinde, kendini çok daha iyi hissediyor. Üzülmesinin sebebinin ise onun bu kazaya yüklediği anlam olduğunu anlıyor. Bu düşüncenin onu ne kadar özgürleştirdiğini fark ettiğinde başkalarına da dersler vermeye başlıyor. İşte stoa felsefesi böyle doğuyor. Stoacılık felsefesine göre başımıza gelenleri seçemeyiz. Fakat onlara nasıl tepki göstereceğimizi seçebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.