Bankaların bir borçlanma şekli …

Sendikasyon,
Sendikasyon kredisi bir borçlanma şeklidir. Genellikle uluslararası güvenilir bankalar tarafından verilir. Belirli prosedürleri vardır. Kredi, aracı bir banka (arranger) tarafından ayarlanır. Bu kredilerin taşıdığı ek faize spread adı verilir. Sendikasyon anlaşması çerçevesinde uluslararası ticari bankalardan, bir banka ya da finans kurumu liderliğinde, birden fazla banka ve/veya finans kurumunun aldığı nakdi krediye sendikasyon kredisi denir. Sendikasyon kredisi diğer krediler gibi tutar, vade ve faiz oranından oluşur. Faiz oranı bildiğimiz kredi uygulamalarından farklı olarak değişkendir ve LİBOR veya EURIBOR gibi faiz oranları üzerine sabit bir değer kullanılır.
Krediyi alan kurum açısından sendikasyon kredileri, kurumun uluslararası firmalardan oluşan bir konsorsiyum tarafından incelenmesi ve yüksek meblağlı bir finansmanı kullanımına açması nedeniyle prestij ve güven unsuru olarak da değerlendirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.