20. yüzyılın en önemli Alman edebiyat eleştirmeni ve estetik kuramcısı …

Walter Benjamin,
D. 15 Temmuz 1892, Berlin – Ö. 26 Eylül 1940 Katalonya, İspanya
Yahudi ve Almandır.
Alman edebiyat eleştirmeni, düşünür, kültür tarihçisi ve estetik kuramcısı.
20.yüzyılın en önemli Alman edebiyat eleştirmeni ve estetik kuramcısı.
20. yüzyılın ilk yarısının en önemli edebiyat eleştirmeni ve estetik kuramcısı.

Yazar asilime olmuş bir Yahudi ailesinden gelmektedir. Walter Benjamin Doğu Almanya’nın 1950 yıllarında Adalet Bakanlığı da yapmıştır. Lirik ve felsefik bir dille yazmış olduğu Berlin Çocukluğu isimli eseri aslında otobiyografisidir.

Okuduğu okulda onu derinden etkileyen öğrenci hareketlerine katılmıştır. Albert Üniversitesi, Felsefe, Alman Dili ve Edebiyatı aynı zamanda sanat tarihi okumuştur.

Arkadaşı yazar Friedrich Heinle, 8 Ağustos 1914 yılında intihar etmesi ile büyük bir üzüntü ve şoka uğradı. 1917 yılında Bern Üniversitesi Alman Romantizmi Sanat Eleştirisi kavramı üzerine doktorasını yaptı. Berlin’e döndü. Gazetecilik yapmaya başladı. 1921 yılında yazıp yayımladığı Şiddetin Kritiğine Dair eseri büyük beğeni topladı.

1933 yılında İspanya Belearen Adasında Jean Selz ve uyuşturucu ile tanışır. II. Dünya Savaşından sonra Adorno ve Scholem Walter Benjamin’in yazdıklarını yeniden düzenlerler.

26 Eylül 1940 tarihinde, henüz 48 yaşında iken İspanya-Fransa sınırından kaçarken yakalanacağını anlar ve Gestapo’ya teslim edilme olasılığı karşısında aşırı miktarda morfin alarak sınırda intihar etti.

Türkçeye çevrilmiş eserleri;
Esrar Üzerine,
Fotoğrafın Kısa Tarihi,
Bin Dokuz Yüzlerin Başında Berlin’de Çocukluk
Sanat ve Edebiyatta Eleştiri
Estetize Edilmiş Yaşam
Brecht’i Anlamak,
Moskova Günlüğü,
Tek Yön,
Parıltılar,
Son Bakışta Aşk,
Pasajlar,
Epik Tiyatro Üzerine Üç Metin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.