Fransız devriminin ideologlarından ve terör döneminin önderlerinden olup 1794 yılında Robespierre ile birlikte idam edilen Fransız siyasetçi …

Saint Just,
Louis Antoine de Saint-Just,
Fransız Devrimi’nin en önemli devrimcilerinden biri, askeri ve siyasi lider.
Louise (Antoine Leon) Saint Just Fransız ihtilalinin en önemli devrimcilerinden biridir.
Fransız devriminin ideologlarından ve terör döneminin önderlerinden olup 1794 yılında Robespierre ile birlikte idam edilen Fransız siyasetçi. 1792 yılında geçici meclise giren bir ulusal muhafız kıtası yarbayı olan Saint Just, Jakobenlerin en sol kanadı olan Montagnard grubundandı. Yakışıklı olduğu ve rüşvet yemediği için devrim meleği adını almıştı. Jakoben diktatörlüğü döneminde Robespierre’in sağ kolu ve icra komitesi müdürü oldu.

1793-1794 arası iktidarı elinde bulunduran Robespierre grubunun en ateşli mensubu olmuş. Jirondenlerin devrilmesinde, Hebert’in ve Danton’un yargılanıp idam edilmelerinde büyük rol oynadı. Daha sonra geçici meclis başkanı oldu. Jakobenlerin son günlerinde Robespierre ile bazı konularda anlaşmazlığa düştü. Ancak ondan ayrılmadı.

28 Temmuz 1794 tarihinde Robespierre ile birlikte giyotine yollanarak idam edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.