Ülkemizde de konserler veren ve geçenlerde 79 yaşındayken ölen ABD’li caz piyanisti…

Chick Corea,
Grammy ödüllü caz müzisyeni.
Ülkemizde de konserler veren 79 yaşındayken ölen ABD’li caz piyanisti.
ABD’li caz müzisyeni Chick Corea, 79 yaşında hayatını kaybetti. Chick Corea’nın ekibi tarafından, sanatçının kendisine ait internet sitesinde yapılan açıklamada, Corea’nın nadir görülen bir kanser türüne yenik düşerek 9 Şubat 2021 tarihinde hayatını kaybetti.

Son albümünü 2020 yılında yayımlamış. 50 yıllık sanat hayatında 23 kez Grammy kazanan Corea, 65 kez de bu ödüle aday gösterilmiş. Spain, Tones for Joan’s Bones ve 500 Miles High gibi klasikleşmiş şarkıları besteleyen Corea, Füzyon cazın öncülerindendir. Corea, Miles Davis’in “In a Silent Way” (1969) ve “Bitches Brew” (1970) albümlerinde elektro piyano çaldı. Bu onun dünyaca üne taşımış.

1941 yılında Massachusetts’te dünyaya geldi. Corea, akustik piyanoyu hiç bırakmadı. İlk iki albümü Tones for Joan’s Bones (1966) ve Now He Sings, Now He Sobs (1968) yayımlandığı tarihlerde övgüler alırken bugün hala caz müziğin klasikleri arasında gösteriliyor.

ABD Ulusal Sanat Vakfı’nın Jazz Master, ödülüne layık görülerek takdir edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.