Ege denizinde Yunanistan’a ait bir ada …

İos,
Ege denizinde Yunanistan’a ait bir ada.
Ege Denizi’ndeki Delos Adasının etrafında çember şeklinde sıralanmış olan Kiklad (kyklos) adalarından birisi de İos’dur. İos, Naksos ile Santorini adalarının tam ortasında yer alıyor. Antik Çağ’ın ünlü ozanı, Homeros’ un annesinin doğduğu yer İos adasıdır. Şairin de burada gömülü olduğu kabul ediliyor.

Dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Adını buraya ilk yerleşen, İyonlardan adını almış. 1204 yılında Haçlı saldırılarına maruz kalmış. 19. yüzyılın ilk yarısında ayaklanmalar ile Yunan devletine katılmış. Yunan adalarından İos, Kiklad adaları içinde en güvenli yat limanına sahiptir.

Her güne bir kilise diyerek 365 kilise yapılmış ve hepsi de beyaza boyanmış. Kiliselere renk katansa mavi veya yeşilin tercih edildiği kapıları ve pencereleridir. Adadaki kiliselerin en güzeli olan Aya İrini Kilisesi mutlaka görülmelidir. Aya İoannis (Vaftizci Yahya) kilisesi ise bir Bizans kilisesi olup, 16. yüzyılda antik çağlara ait Apollo tapınağının yerine inşa edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.