1926-2012 yılları arasında yaşamış, NASA’da görev alan ilk Türk olup Güneş’in ve yıldızların evrimi konusundaki çalışmalarıyla tanınmış astrofizikçimiz …

Dilhan Eryurt,
Gök fizikçi.
NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını.
(D. 29 Kasım 1926, İzmir – Ö. 13 Eylül 2012, Ankara),
ODTÜ’de astrofizik anabilim dalını kurmuş.
1961-1973 yıllarında NASA’da görev alan, ilk Türk bilim kadını olmuştur.

ODTÜ’de astrofizik anabilim dalını kurmuş ve 1988-1993 yıllarında ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığını yürütmüştür. Güneşin ve yıldızların evrimi çalışmalarına katkıda bulunmuştur.

29 Kasım 1926 yılında İzmir’de doğdu. İlköğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Kız Lisesi’ne devam etti. Lise yıllarında matematiğe özel bir ilgisi vardı. Bu nedenle liseden mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü’ne girdi. 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü’nden mezun oldu. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı’nda doktorasını ve ardından doçentlik çalışmalarını tamamladı. 1959 yılında Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın bursuyla iki yıllığına Kanada’ ya gitti. Daha sonra ABD’ye giderek Indiana Üniversitesinde görev aldı. NASA’ya bağlı Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’nde görev aldı. Çalışmalarına NASA’da devam etti.

Aya ilk iniş için yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle 1969 yılında Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi.

1973 yılında ODTÜ Fizik Bölümü’ne dönerek astrofizik ana bilim dalını kurdu. 1977 yılında Tübitak Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülü ile ödüllendirildi. 1988 yılında altı ay kadar fizik bölümünün başkanlığını yürüttükten sonra beş yıl süreyle Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı yaptı. 1993 yılında emekliye ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.