Yönder …

Mentor,
Fransızca mentor,
İngilizce mentor.
Rusça mentor Akıl hocası, danışman, müşavir.
Yönder.
Danışmanlık,
Akıl hocası,

Herhangi bir iş yerinde farklı görevlerde çalışarak deneyim kazanmış olan, danışan kişinin hedefine ulaşmasını sağlayacak yolu bulmasına yardımcı kimse.

Mentorluk, daha deneyimli veya daha bilgili bir kişinin daha az deneyimli veya daha az bilgili bir kişiye rehberlik etmesine yardımcı olduğu bir ilişkidir. Geniş deneyime sahip biri ile öğrenmek isteyen biri arasındaki ortaklıktır. Bu ortaklık öğrenme ve geliştirme üzerinedir.
Profesyonel ve kişisel gelişimi için kendine vakit ayırmaya istekli, geribildirim almaya açık, hedefleri doğrultusunda ilerlemek konusunda hazır ve bu konuda ona yol gösterecek bir rol modelden destek alan kişilere Menti ya da Danışan denir.

Mentorluk, her zaman iletişimi içeren ve ilişkilere dayanan bir süreçtir. Mentorluk ilişkilerinin odak noktası mentilerin kariyer ya da kişisel gelişimidir.

Mentorluk, Yunanca bir kelime olup, Homer’ın Odyssey’deki Alcimus’un oğlu Mentor’dan geliyor. Bugün mentor, danışmanlık, denetim, konsültasyon, koçluk konularını içeren, yönder olarak tanımlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.