Anayurdu Orta Amerika ve Meksika olan lezzetli bir meyve …

Sapotillo,
Anayurdu Orta Amerika ve Meksika olan lezzetli bir meyve.
Orta Amerika’nın tatlı meyvesi olan Sapodilla, Chico, Sapote, Zapote, Zapotillo, Chicle, Naseberry, Morado,Nispero, Dilly, Neeseberry, Baramasi, Plum gibi isimlerle de biliniyor.
Orta Amerika ve Karayipler’den gelen bir lezzet olup, meyvesi, uzun ömürlüdür. Her mevsim yeşil kalan bir ağaçtır. Kendi haline bırakıldığında 30 metreye kadar yükselebiliyor. Ağacın üzerinde beyaz ve kokusuz çiçekler açıyor. Yaprakları ise aşağı doğru sarkık ve oval şeklinde oluyor. Ağaçlar yılda iki defa çiçek açmasına rağmen, meyve vermeyi bütün sene sürdürüyor.

Ağaçta yetişen sapodilla meyvesinin çapı normalde 4-8 cm oluyor. Meyve içerisinde en az 2, en çok 5 tane siyah renkli çekirdek yer alıyor. Görüntüsü şeftaliye benzeyen meyvenin dışı patates renginde, içi ise koyu sarı oluyor. Son derece tatlı bir lezzeti olan meyvenin kokusu ise yasemini andırıyor. Sapodilla ağaçları yalnızca sıcak ve tropikal iklimlerde yetişebiliyor. Sıcaklık donma noktasının altına düştüğü takdirde ise ağaçlar ölüyor.

Serimon,
Anayurdu Orta Amerika olan, tatlı, kokulu ve beyaz etli bir meyve.

Avokado,
Anavatanı Meksika olan bir meyve.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.