İnternet’te istenmeyen elektronik postalara verilen ad …

Spam,
İstenmeyen posta,
Spam, mailin en basit tanımı sizin isteğiniz olmadan size gönderilen reklam içerikli maillerdir.
İnternet’te istenmeyen elektronik postalara verilen ad.

Spam, almayı talep etmediğimiz, istemediğimiz bir mesajın tarafımıza zorla gönderilmesidir. Ticari reklam amacıyla, ticari olmayan başka bir amaç için veya herhangi bir yasak amaç için çok sayıda alıcıya istenmeyen bir ileti (posta) göndermek için mesajlaşma sistemlerinin kullanılmasıdır.

Genellikle ticari firmalar tarafından gönderilen bu mesajlar, mail kutumuzun istemediğimiz, ilgilenmediğimiz mesajlarla dolup taşar. Spam mesajları, cep telefonlarımızada gönderiliyor. Ancak cep telefonu mesajları ücretli olduğundan tercih edilmiyor.

Spam maillerin veya mesajların tek tehlikesi dolandırılmak değil. Bu maillerle birlikte gelen ek dosyalar bilgisayarınız için büyük riskler barındırıyor. Ekindeki dosyayı açmanız sabit diskinize virüs bulaşmasına neden olabiliyor. Bilgisayarınızı bir anti-virüs programı ile koruyun. Eğer böyle bir programınız yoksa, tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmayın. Eğer maili açtıysanız, bu kişilere cevap yazmayın. Sizden istenilen bilgileri paylaşmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.