Fellahlar, Yurdumuzun güneyinde yaşayan alevi Kusayrilere verilen ad…

Fellah,
Fellahlar,
Arapça Fellahlar,
Fellah, kelimesinin anlamı:
Çiftçi, Mısır köylüsü, Zenci, Arap.
Fellahlar Adana, Hatay, Mersin’de yoğunlaşan ve sayıları 1 milyona yaklaştığı tahmin edilen Nusayrilerdir.
Suriye ve Irak’tan ve daha sonra Mısır’dan bataklıkları ıslah etmek için Çukurova yöresine getirilmişler.
Fellahların 1950 yılına kadar tarım ve bahçe işleri ile geçindiklerini, sonradan bölgedeki Ermeni nüfusunun azalmasıyla esnaf ve zanaatkarlığa başladıkları belirlenmiştir.

Osmanlı döneminde değişik dini inanışları nedeniyle ”Garipler Topluluğu” olarak da adlandırılan Fellahların İslam dininin Nusayri öğretisine göre hareket ettiklerini, bu öğretide Yahudi ve Hıristiyanlığın da izleri olduğu yazılmış.

İslam dininin batını itikatından Nusayri öğretisine göre hareket eden fellahlar, Arap Alevi ya da Nusayri olarak da biliniyorlar. Fellahlar küçük yaşlarda topluluklarına ait dinsel öğretilerini saklamak için (sır tutmayı) düzenlenen törenler eşliğinde akideyi öğrenirler. Fakat bu kural erkek çocukları için geçerlidir.

Bu nedenle erkek çocukları 12 yaşına geldikten sonra, evinden ayrılarak (Amca) diye tabir edilen, topluluğun dinsel olaylarını anlatan ve öğreten kişilerin yanında aylarca eğitim görürler.

Dini öğrenimleri tamamlandıktan sonra, o süre içerisinde neler yaşadığını kimseye anlatmamak için 40 defa yemin eden çocuklar topluluklarına ait sır tutmayı bu yaşta öğrenir.

Topluluk, İslam dini bünyesinde Yahudi ve Hıristiyan inanışlarda gözlenen bazı ritüalleri içerisinde barındıran dinsel yapıya sahip. Bilindiği gibi sır ve sonradan Yahudi olamama kavramı Yahudilerde gözlenen bir olgudur. Bu, Fellahlar için de bire bir örtüşen bir durum.

Ayrıca, Hıristiyanlık’a ait inanışlar, topluluğun yaptığı ibadetler arasında yer alır. Örneğin, Ramazan ve Kurban Bayramı dışında Paskalya’yı da kutlarlar ve Hz. Ali’nin doğumunda çeşitli etkinlikler düzenlerler. Namaz ibadetleri, çok farklıdır. Çünkü onların inanışına göre, namaz istenilen zamanda ve uzunlukta kılınır.

Nusayriler (Arap Alevileri),
Suriye’nin Lazkiye, Banyas ve Tartus illerinde ve Hatay, Adana ve Mersin’ de yerleşmiş dini etnik gruptur. Fellah olarak adlandırılmalarının da sebebi Çukurova’da sadece tarım yapmalarıdır. Fellah, çiftçi demektir. Bölgedeki Türkmenler onlar için kesinlikle hizmetçi değil sadece Araboğlu anlamında, Arab uşağı tabirini kullanırlar.

Antakya ve İskenderun Nusayri Arapları ve Sünni Arapları bölgenin yerli meskunları olup burada ikamet ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.