Ekstazi, Keyif verici bir hap …

Ekstasi,
Ekstazi,
Ecstasy,
MDMA, metilendioksimetamfetamin.
Keyif verici bir hap.
Mutluluk hapı da denilen, keyif verici bir hap. Piyasada üst kısımlarında resim bulunan ve ağız yoluyla alınan renkli tablet veya kapsüller halinde satılmaktadır.

Ekstazi üzerinde bir resim ya da logo basılı tablet veya kapsüller halinde bulunmaktadır. Ecstasy, temelde beyindeki mutluluk hormonu olan serotoninin aşırı dozda salgılanmasını sağlayan kimyasalları içeren bir haptır.

Beyindeki bu serotonin, mutluluk duygusunu hissetmemizi sağlayan bir hormondur. Salgılanan serotoninler, beynimizde bu mutluluk hormonunu algılayan reseptörler tarafından algılanır ve mutluluğu hissettirir.

Ekstazi, bazı ülkelerde oldukça sık kullanılan bir uyuşturucu madde haline gelmiştir ve 1980 yılından beri kullanılmaya başlamıştır. Ekstazi’ye bağlı ölümler olmaktadır. Bunun ana sebebi hiponatremi denen su zehirlenmesidir. Yani aşırı su alımı sonucu beynin şişmesi demektir. Ekstazi kullanımında sodyumlu sıvılar, soda gibi tüketmek gerekir. Su içmekten kaçınırsanız bu sefer dehidrasyon söz konusu olabilir ki bu da hipertermi riskini ölümcül kılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.