Meksika’da büyük çiftliklere verilen ad ..

Hacienda,
Meksika’da büyük çiftliklere verilen ad, Hacienda. Büyük çiftlik mülkü için İspanyolca hacienda denir. İspanyol kültürünün mimari etkiye sahip olduğu yerlerde bir çiftlikte veya arazide büyük bir çiftlik evine verilen ad.

Hacienda kelimesi, İspanyolca Hacer veya Haciendo kelimesinden türetilmiştir. Anlamı; büyük ölçüde çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesi ve meyve bahçelerinin bakımı da dahil olmak üzere çeşitli para kazanma girişimlerinden oluşan ticari girişimlerdir.

Hacienda terimi genellikle önemli büyüklükteki toprak mülkleri ifade eder. Arjantin’de estancia terimi, Meksika’da haciendas olarak adlandırılan kelime büyük mülkler için kullanılır. Arjantin, Bolivya, Şili, Kolombiya, El Salvador, Meksika, Yeni Granada ve Peru’nun hacienda sistemi, büyük arazi holdingleri sistemidir. Benzer bir sistem Filipinler ve Porto Riko’da da küçük ölçekte vardır. Porto Riko’da, haciendalar estancias’tan daha büyüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.