Japonlara özgü bir tür güreş…

Sumo,
Japonca Ozumo,
Japoncadaki sumo, sumafu sözcüğünden türemiştir. Sumofu kendini savunmak anlamına gelir.
Tanrıların sporu. Japonya’ da çok eski tarihe dayanan ve birçok adete ve töreye dayanan geleneksel bir güreş türüdür. Sumo, Japon kültürüne özgü sporlarındandır. Sumo, en az 1500 yıllık bir geçmişi vardır. Bugün efsane olarak anlatılan eski inanışa göre, tanrı Take-Mikazuçi ülkede egemenliğini kurabilmesi ve sürdürebilmesi için rakibiyle sumo güreşi yapması gerekiyormuş. Tanrıların sporu olan sumonun yarı dinsel bu niteliği, bu sporun halk için yaşamsal öneme sahip bütün etkinliklere girmesine yol açmıştır.

Önceleri tapınaklardaki törenlerde uygulanırken, sonradan saraya taşındı.
Bir Sumo güreşcisine Sumotori denir. Sumo sporunda güreşciye rikişi denir. Rikişi’nin amacı, rakibinin dengesini kaybetmesini sağlayarak ya vücudunun herhangi bir kısmını mindere değdirmek ya da ringin dışına atmaktır. Sumoda kilo sınırlaması yoktur. Kilolara göre kategori ayırımı da yoktur. Bir Rikishi karşısında kendinin 2 katı ağırlıkta bir rakip bulabilir. Bu nedenle Sumo sporunun kendine özel teknikleri vardır.

Sumo güreşlerinde en yüksek derece, büyük şampiyon anlamına gelen Yokozuna ve ikinci derece Ozeki’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.