Roman Polanski’nin ünlü bir filmi..

Tess,
Roman Polanski’nin ünlü bir filmi (01.11.2019).
18 Ağustos 1933 tarihinde, doğan ünlü yönetmen Roman Polanski, Roman adlı biyografisi ile hayat hikayesini anlatır. Polanski’nin çektiği filmler birebir hayatıyla kesişiyor ve onun ruh halini ortaya koyuyor. (Photo by Dave J Hogan)

Oscar ve İngiliz Akademi Ödülü sahibi yönetmenin eserleri;
Knife in the Water – Sudaki Bıçak (1962)
Bu film Polanski’nin ilk filmi olmakla birlikte Polonya’da çektiği ilk ve son film olmuştur.

Repulsion – Tiksinti (1965)
Polanski bu filmi ile beklediği başarıyı elde edemese de bir yazısında en sevdiği eserinin bu film olduğunu ifade etmiştir. Yönetmen bu filmi çekmek için İngiltere’ye gitmiştir. Apartman üçlemesinin ilk filmidir.

The Fearless Vampire Killers – Korkusuz Vampir Avcıları (1967)
The Fearless Vampire Killers filmini çekmek için kadın oyuncu arıyordu. Yönetmen Martin Ransohoff ona Sharon Tate’i önerdi. Polanski Tate’in kızıl peruk giymesi şartıyla onu kabul etti. Film çekimi sonrası Sharon Tate, Polanski’nin Londra’daki evine taşındı. Çift, Polanski Rose Mary’nin Bebeği filmini çekmeye başlamadan önce evlendi.

Rose Mary’s Baby – Rose Mary’nin Bebeği (1968)
Polanski 1968 yılında Hollywood’a ayak basar ve Apartman üçlemesinin ikinci filmi olan Rose Mary’nin Bebeği adlı filmi çeker.

Macbeth – (1971)
Polanski’nin karısı Sharon Tate 1969 yılında doğumuna iki hafta kala Manson ailesi tarafından canice 16 kez bıçaklanarak öldürüldü. Film, sinema tarihinin en iyi Macbeth uyarlaması olmasının yanında Polanski’nin de en başarılı filmlerindendir.

Chinatown – Çin Mahallesi (1974)
Jack Nicholson, Faye Dunaway ve John Huston’ın rol aldığı filmde Polanski’nin de küçük bir rolü vardır. Bu film yönetmene bir Oscar, bir de İngiliz Akademi Ödülü getirir.

The Tenant – Kiracı (1976)
Polanski’ nin 1976 yılında çektiği heyecan verici ve gerçeküstü ‘The Tenant’ ile başarıları devam eder. Uğursuz, paranoyak bir delilik, suistimal ve intikam hikayesini anlatan filmin Polanski’ nin Paris’e geldiği ilk yıllarda yaşadığı mahallede çekildiği söylenir.

The Tess (1979)
Polanski 13 yaşındaki bir kıza tecavüzden suçlu bulunur. Bu olayın ardından ABD’deki tutuklama kararı nedeniyle Paris’e yerleşir ve Fransız vatandaşlığına geçer. Fransız otoriteler yönetmeni iade etmezler. Tess, Fransa’da o zamana kadar çekilen en pahalı film olur. Polanski, bunun karşılığını en iyi yönetmen dalında birer Oscar, Altın Küre ve Cesar ödülü ile alır.

Death and the Maiden – Ölü ve Bakire (1994)

Gli Angeli (1996)

The Ninth Gate- Dokuzuncu Kapı (1999)

The Pianist-Piyanist (2002)
Yönetmen, 2002 yılında, kendi yaşam öyküsünün aynası niteliğindeki Piyanist’i çekti. II. Dünya Savaşı sırasında, Varşova’nın varoş mahallelerinde yaşam savaşı veren bir adamın hikayesini konu alan film 55. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne layık görüldü.

Oliver Twist-(2005)
2005 yılında Charles Dickens’in dünyaca ünlü Oliver Twist romanını filme çekmiştir.

To Each His Own Cinema (2007)
2007 yılı mahsulü, birbirinden değerli 36 yönetmen tarafından yönetilen 34 kısa filmden oluşan Fransa yapımı bir filmdir.

Carnage – Acımasız Tanrı (2011)

A Therapy- Terapi (2012)
Dünyanın en ünlü markalarından Prada ile dünyanın en ünlü yönetmenlerinden Roman Polanski etkileyici bir projede bir araya geldi. Roman Polanski Prada için “A Therapy” adında çok özel bir kısa film çalışması gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.