Don Kişot’ un atının adı…

Rosinante,
Don Kişot (Alonso Quijano): Şövalye serüvenleri okumaktan aklı karışmış yaşlı ve aristokrat bir şahsiyettir.

Rosinante: Don Kişot’un atı.
Sancho Panza: Don Kişot’un uşağı.
Dulcinee du Toboso: Don Kişot’un sevdiği kız.

Don Kişot (Don Quijote, Don Quixote)’ un yazarı Miguel de Cervantes Saavedra (1547-1616) yoksul bir hekimin oğluydu ve serüvenlerle dolu bir yaşamı oldu. Önce askerliğe heveslendi ve basit bir er olarak İtalya ile Akdeniz ülkelerini dolaştı.

Yunanistan’da Lepanto Savaşı’nda (1571) yaralanınca bir elini kullanamaz oldu (bu yüzden ona: Lepanto’lu çolak da derler). 1575’te Türklere esir düştü ve Cezayir’e köle olarak satıldı.

Beş yıl sonra azat edilen Cervantes kalemiyle yaşamağa çalıştıysa da başaramadı ve memurluk yapmak zorunda kaldı; yasa dışı işler yapmaktan suçlanarak 1589 ile 1605 arasında birkaç defa hapse girdi.

1605 ve 1615’te iki bölüm halinde yayımlanan, şövalye öykülerinin komik bir birleşimi olarak tasarlanan “Don Kişot”, bu serüvenleri okumaktan aklı karışmış yaşlı şövalye olan Don Kişot’un, atı Rosinante ve gerçekliğe bağlı uşağı Sancho Panza ile birlikte geçirdiği serüvenleri gerçekçi bir dille anlatıyor. Sevdiği ve uğruna yel değirmenlerine saldırdığı Dulsinya, aslında fakir bir köylü kızıdır ama Don Kişot onu asil bir hanımefendi olarak görür.

Eserleri;
Galatea,
Uyarıcı Hikayeler,
Parnassos’a Yolculuk,
Cezayir’de Hayat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.