Alman Yayıncılar Birliği’ nin 2019 Barış Ödülünü alan Brezilyalı fotoğrafçı …

Sebastiao Salgado,
Sebastião Ribeiro Salgado Júnior,

Brezilyalı sanatçı,
Sosyal belgesel fotoğrafçısı ve foto muhabiri.
UNICEF İyi Niyet Elçisi.
(D. 8 Şubat 1944 – ),

 

Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin Aimorés kentinde 8 Şubat 1944 yılında doğdu. Brezilya’daki Sao Paulo Üniversitesi’nden ekonomi dalında yüksek lisans derecesi aldı. Başlangıçta bir ekonomist olarak çalıştı.

Dünya Bankası misyonları üzerine sık sık Afrika’ya giden Uluslararası Kahve Örgütünde ekonomist olarak çalışmaya başladı. 1973 yılında fotoğrafçılığa başladı. 1994 yılında eşi Lelia Wanick Salgado ile birlikte Paris’te Amazonas Images Ajansını kurdu. Özellikle az gelişmiş ülkelerde çalışanların sosyal belgesel fotoğrafçılığıyla dikkat çekiyor. Eşiyle Paris’te yaşıyor. (19.10.2019)

Sebastiao Salgado, bu ödülü kazanan ilk fotoğrafçı oldu.
Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği tarafından verilen 2019 yılı Barış Ödülü Brezilyalı ünlü fotoğrafçı Sebastiao Salgado’ya verildi. Para değeri 25 bin euro olan ödül, Ödül Frankfurt Aziz Pavlus Kilisesi’nde (Paulskirche) yapılan törenle sanatçıya takdim edildi.

Salgado’nun hayatı ve eserlerini ünlü yönetmen Wim Wenders, 2014 yılında Dünyanın Tuzu adlı film ile çevirmiştir.
1950 yılından bu yana edebiyat, bilim, sanat ya da barış düşüncesinin gerçekleşmesi için katkı sağlayan kişilere veriliyor. Ödülü Türkiye’den bu ödülü 2019 yılına kadar;

1997 yılında Yaşar Kemal,
2005 yılında Orhan Pamuk kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.