XX. yüzyılın başlarında simgeciliğin belirsizliğine ve yapmacıklığına karşı çıkan Rus şairlerinin oluşturduğu topluluk …

Akmeistler,
XX. yüzyılın başlarında simgeciliğin belirsizliğine ve yapmacıklığına karşı çıkan Rus şairlerinin oluşturduğu topluluktur. Akmeistler, şairin bir zanaatçı olduğunu ileri sürdüler. Yapıtlarında yoğun ve taptaze bir dil kullandılar. Akmeistlerin biçim üzerinde yoğunlaşmış ve dünya gerçeklerinden uzak durmuşlar.

 

1910 yılında sembolizmin, simgeciliğin kriz yaşadığı dönemde ortaya çıkan ve Akmeizmin çekirdeği olarak kabul edilen Ozanlar Atölyesi (Tsehpoetov) ortaya çıkar.

Topluluğu oluşturan Rus Şairler;
Anna Ahmatova,
G. Adamoviç, Georgiy Ivanov
İ. Odoyevtseva, İgor Serveryanin
M. Zenkeviç, Mikhail Kuzmin,
N. Otsup, Nikolay Gumilyov
O. Mandelştam, Osip Emilyeviç Mandelştam,
S. Gorodotski,
S. Neldihen,
V. Narbut,
V. Rojdestvenski, gibi daha sonraları kendilerini Akmeistler olarak tanımlayan ozanların sembolizme karşı grubun adıdır.

20. yüzyılın başında, gizemciliğe yönelen Rus simgeciliğine karşı esas olarak şiir alanında gelişen edebiyat akımına Akmeistler, sözün kesin anlamını, açıklığı ve uyumu öneriyorlardı. Akımın kuramcısı ve önde gelen ozanı Nikolay Gumilyov’dur. Akmeist hareket ilk olarak Mikhail Kuzmin’in “Güzelliğe Dair Açıklama” isimli denemesinde ortaya atıldı.
Akmeizm, Yunanca insanın en iyi çağı anlamında bir kelime olan acme’den türetilmiştir.

Akmeizm veya Şairler loncası Nikolay Gumilyov ve Sergey Gorodetsky’in liderliğinde 1910 yılında Rusya’da ortaya çıkan geçici bir şiirsel okuldu.

1911 yılında Peterburg’da ünlü yazarlar ve şairlerin toplanma yeri olan The Stray Dog Cafe’de bir araya geldiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.