İstanbul’ da “Taksim Cumhuriyet Anıtı”, Ankara’ da Etnografya müzesi önündeki atlı ” Atatürk Anıtı”, İzmir’ de atlı ” Atatürk Anıtı” gibi yapıtlaıyla tanınmış İtalyan heykeci…

Canonica,
Pietro Canonica,
Prof. Dr. Pietro Canonica,
(1869 – 1962),

Roma Güzel Sanatlar Akademisi’ nin Heykel Bölümünde profesör. İtalyan Akademi’ sine de üyedir.

Canonica, ülkesinde daha çok atlı heykeller ile adını duyurmuş değerli bir sanatçıydı.

Kurtuluş Savası’ndan galip çıkıp Cumhuriyet’e kavuşan Türk milletinin öyküsünü bir anıtla ölümsüzleştirmek için 1927 yılında başlatılan çalışmalarda akla ilk gelen isimlerden biri Canonica oldu. Gerçekten de Canonica’nın taslağını amaca uygun bulan İstanbul Belediyesi Anıt Komisyonu, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın siparişini Canonica’ya verdi. Sanatçının İtalya’da tamamladığı tunç figürlü mermer heykel 1928 yılında alandaki yerine yerleştirilmiş ve açılışı yapılmıştır.

Eserleri;
Taksim Cumhuriyet Anıtı,
Ankara Etnoğrafya Müzesi önündeki atlı Atatürk heykeli,
Ankara Zafer Alanı’ndaki Atatürk heykeli,
İzmir’deki atlı Atatürk Anıtı,
Caningrad’daki atlı II.Aleksandar heykeli,
Bağdat’taki atlı Faysal I heykeli,
Columbia’daki Bolivar Anıtı .

Taksim Cumhuriyet Anıtı,
İstanbul, Taksim Meydanı’ nda bulunan anıt.
İtalyan heykeltraş Pietro Canonica’ ya yaptırılan, iki genç Türk; Hadi (Bara) Bey ve Sabiha (Bengütaş) Hanım’in yardımlarıyla, ant 1928 yılında tamamlanmıştır. 8 Ağustos 1928 yılında açılan anıtın, kaide ve çevre düzeni mimar Guilio Mongeri tarafından yapılmıştır.

Taksim meydanındaki Cumhuriyet Anıtında iki Rus generali de yer almaktadır. Bunlardan Furunze,Kızılordu teorisyen’ lerindendir. Ve kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü yıllarda Rusya’nın desteğini göstermiştir. Anıtta tasvir edilen ikinci Rus yetkili ise, K.Yefromoviç Voroşilov’dur ve Kızıl Ordunun generallerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.