Boğası, Bir tür ince bez…

Boğası,
Bir tür ince bez.

Bugünkü Amerikan bezine benzeyen ve kaput bezini andıran bir kumaş çeşidi olup, eskiden kaftanlara astar olarak kullanılırdı.
Isparta ve Denizli’de hala dokunmaktadır.

Mermer denilen beyaz ve ince bir tür bez.
Astarlık İnce Bez,
Beyaz ve ince bir tür bez,

Denizli,Isparta, Kayseri, Kastamonu, Tokat, Diyarbakır gibi merkezlerden en kalitelileri Bolu’da dokunurdu. Boğası kumaşların türlerinde; edna (düşük kalite), evsat (orta kalite), ala (iyi kalite) olmak üzere üç çeşidini görmekteyiz. Dönemin ithal kumaşları arasında, boğası kumaşının adına rastlanılmaktadır. Hindistan’dan gelen beyaz Hint boğası, orta kaliteli beyaz ya da renklisi bayramı Bengal’de dokunan hammami boğası adıyla biliniyordu

Kumaş türleri;
Abanı, Ahmediye, Alaca, Altıparmak, Atlas,
Beledı, Boğası. Bürümcek,
Canfes. Çatma. Çuha,
Ehram.
Gaze,
Helali.
İstufa,
Kadife, Kemha, Kutnu,
Selimiye. Seraser, Seval.
Şilebezi,
Zerbar.

Osmanlılar döneminde XVI. ve XVII. yüzyıllara ait çeşitli kayıtlarda boğası, kumaş varmış. O dönem pamuklu kumaşları arasında önemli bir yer tutmaktaydı. Bu kumaşın narh, vergi kayıtları defterlerde rastlanmıştır. Boğası, el eğirmesi ya da çıkrıkta bükülen pamuk ipliğinden yapılırmış.

Genellikle orta kalite bir dokuma olup, beyaz renkli ve boyar maddelerle renklendirilmiştir. Rengine göre adlar almıştır (cengari, nar neftisi, mai, gök, samanı, cevizi, tarçıni gibi…).

Eski kayıtlarda alaca boğası adına rastlanması, ipliği boyalı bir olduğudur. Denizli, Isparta, Kayseri, Kastamonu, Tokat, Diyarbakır illerinde ve Bolu’da en kalitelisi dokunurmuş.

Boğası kumaşların türlerinde;
Edna (düşük kalite),
Evsat (orta kalite),
Ala (iyi kalite) olmak üzere üç çeşidi vardır.

Eski dönemde ithal kumaşları arasındadır. Hindistan’dan beyaz Hint boğası, orta kalitelidir. Her yörenin boğası kumaşı farklı olup, kullanılacak yere ve materyale göre seçilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.