Alatini, II.Abdülhamit’in sürgüne gönderildiği Selanik’te ikamet ettiği köşkün adı…

Alatini,
Selanik’te bir köşk,

II.Abdülhamit’in sürgüne gönderildiği Selanik’te ikamet ettiği köşkün adı.

Sultan II.Abdülhamid 1909-1912 yılları arasında bu köşkte kalmıştır.
Selanikli Musevi fabrikatör Georgio Alatini tarafından XIV. yüzyılda yaptırılmıştır.

Allatini Köşkü 1888 yılında İtalyan mimar Vitaliano Pozelli tarafından yapıldı. Selanik’teki Yahudi varlığını yaşatan en önemli sivil mimari eseridir. Alatini ailesi, Selanik’te farklı sanayi kollarında yaptıkları yatırımlarla şehrin önde gelen ailelerinden biriydi.

1909 yılında İttihat Terakki Cemiyeti tarafından tahttan indirilen II. Abdülhamid, cemiyetin kalesi olan Selanik’e sürgün edildiğinde AlatiniVillası’nda kalmıştır.

Günümüzde Selanik Valiliği’ne ev sahipliği yapan üç katlı Alatini Villası, Selanik Belediyesi’nin doğusunda (VasilisisOlgas Caddesi) Depo bölgesindedir. Sultan II. Abdülhamit Han’ın sürgün hayatını geçirdiği Alatini Köşkü, Selanik’te yerli yerinde duruyor. Şehrin düştüğü 1912 yılına kadar burada ikamet eden sultan ve maiyeti, köşkte hazin bir sürgün hayatı geçirdi. Şu an Makedonya Bölge Valiliği (Prefecture of Macedonia) olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.