Yozgat’ın Sorgun ilçesinde antik bir kent…


Pteria,
Pteria antik şehri, Yozgat il merkezinin güneydoğusunda, Şahmuratlı Köyü’nün 5 km. batısındaki Kerkenes Dağındadır. Pteria, demir çağına ait kayıp antik bir şehirdir. Kapadokya Ovası’nın kuzey ucunda yer alan bir höyüktür.

Yunanlı tarihçi Herodot’un yazdıklarına göre, Yozgat’ın Sorgun ilçesindeki kazılarda bulunan bu antik bir kent, Pteria olduğu sanılıyor. Yozgat’ın Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyünde bulunan Kerkenes dağındaki antik şehir.

1993 yılında yapılan kazılarla ortaya çıkarılan antik şehrin, M.Ö.600 yıllarında Medler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Ancak 2003 yılındaki kazılarda elde edilen Frigce yazıtlar, kentin bir Frig yerleşimi de olabileceğini de göstermiş. Pteria, antik kenti yaklaşık 7 km. lik sur duvarları ile çevrildiği sanılmaktadır.

Antik kaynaklarda Pteria M.Ö. 547 yılında, Akamenid İmparatorluğu Kralı Büyük Kiros ile Lidya Kralı Krezüs arasında yapılan Pteria savaşı yapılmış. Galip gelen kral Kiros halkı esir alınarak, köle edilmiştir. Kent ve surları yakılmış ve yıkılmıştır. Antik kent yakılıp yağmalandığı için nitelikli kültür varlıklarına az rastlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.