Türkiye’nin Karadenizdeki adaları …


Kefken,
Ülkemizde de üzerinde insan yaşayabilen 2 adet Karadeniz adası mevcuttur.

1- Kefken Adası,
Kerpe Adası, (Kocaeli, Kandıra)
Kocaeli’de bulunan ada üzerinde insan yaşayan Karadeniz’deki Türk adasından biridir.

Ada üzerinden Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılara rastlamak mümkün. Ceneviz kalesi surlar ve su kuyuları bu dönemlerden günümüze kalabilen eserler olarak bulunmaktadır. Adada bulunan 40 civarındaki su kuyusu sarnıç yöntemiyle yağmur suyu biriktirmek için Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Ada civarında dalış ve zıpkınla balık avı yaygındır. Ada üzerinde 1879 yılında inşa edilmiş bir deniz feneri de bulunur.

2- Giresun Adası,
Türkiye: 2015 yılında yapılan çalışmalar ve girişimler sayesinde “Altın Post” adındaki yat turları ile ulaşılabilen ada, hem doğal güzellikleri hem de mitolojik tarihi ile öne çıkmaktadır. Doğal güzelliklerine bakarsak, 71 tür doğal otsu ve odunsu bitki türünün olduğunu söyleyebiliriz. 2.derece sit alanı olan adaya günübirlik teknelerle gelebilir, piknik yapabilir, mitolojik çağlara ait kalıntıları görebilir ve anlatılan efsaneleri dinleyebilirsiniz.

Karadenizdeki Adalarımız,
Büyükada, (Bartın, Amasra)
Eşek Adası, (İstanbul, Beykoz)
Kahırsız Adası, (İstanbul, Beykoz)
Öreke Kayalıkları, (İstanbul, Sarıyer)
Tavşan Adası, (Bartın, Amasra)

Karadenizde diğer ülkelere ait diğer adalar şunlardır;
Sacalin Adası,
Romanya,
Romanya’da Tuna nehri deltasında bulunan bu ada ve lagün belki on binlerce yıldır Tuna nehrinin taşıdığı alüvyonlar sayesinde oluşmuş.
Yılan Adası (Snake island), Ukrayna,
Ukrayna ve Romanya sınırında bulunan bu küçük adada 2007 yılından sonra yerleşilmeye başlanmış ve günümüzde 100’ün üzerinde bir nüfusa sahiptir. Adada Rusya tarafından yapılan 170 yıllık bir fener de bulunmaktadır. Ada Yunanlılar zamanından kalma kalıntıları da barındırmaktadır.

Pirezin Adası,
(Berezan Adası), Ukrayna,
Ukrayna’ya bağlı bu adada yerleşim bulunmuyor. 1905 ayaklanmalarında Rus Krallığına baş kaldıran Pyotr Schmidt bu ada üzerinde idam edilmiş. Rusya’da güçlerin el değiştirmesi sonrasında bu ada üzerinde Pyotr Schmidt adına bir anıt yapılmıştır.

Dzharylhach Adası,
Ukrayna,
Ukrayna’nın Herson oblastında bulunan ve milli park olarak korunan bu ada üzerinde yaban domuzundan geyiğe birçok yaban hayvanı görebilirsiniz. Bu ada üzerinde Gustave Eiffel tarafından tasarlanan deniz fenerini de görebilirsiniz.

St. Thomas Adası,
Bulgaristan,
Ropotamo Doğal Rezervi bölgesinde bulunan St. Thomas adası üzerinde bir zamanlar bulunan kilise yüzünden bu adı almıştır. Diğer bilinen ismi ada üzerinde bulunan ve balıklarla beslenen su yılanından gelmektedir.

St. Anastasia Adası,
Bulgaristan,
Chernomorets ili civarında olan ada Bulgaristan’ın tek yerleşik adasıdır.

St. İvan Adası
St. Peter Adası,
Bulgaristan,
Bulgaristan’da bulunan diğer Karadeniz adaları St. İvan ve St. Peter adalarıdır. Sozopol kasabasından 1 km açıklıkta bulunan bu iki komşu ada üzerinde Yahya Peygamber’in mezarının bulunduğu düşünülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.