Mersin ilinde, XIII.yüzyılda Anadolu Selçukluları döneminde yapılan bir kale…


Mavga,
Mersin’ in Mut ilçesinin Mut, Kırobası yolu üzerinde, 16 km. kuzeybatısında, Kozlar Yaylasında bir kaya üzerinde bulunur.

Mavga Kalesi Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar tarafından kullanılmış. Kale, Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı I. Alaeddin Keykubat tarafından 1230 yılında alınmış. Kalenin ilk Çağlara kadar uzandığı sanılmaktadır.

Sarp ve dik kayalar üzerinde kesme ve moloz taştan yapılmış. Kale içinde odalar, ahırlar, yemlikler, sulama tekneleri ve içi Horasan harcı ile sıvanmış su sarnıçları kayalara oyularak yapılmış. Kuleye bağlı tahrip olmuş sur duvarı vardır. Doğal olarak oluşan bazı mağaralar yerleşim amacıyla şekillendirilmiştir. Bazıları da ihtiyaç gereği olarak insanlar tarafından açılmıştır.

Yerleşimin yanı sıra mağaralar arasında kare veya dikdörtgene yakın küçük girişli kaya mezarları da bulunmaktadır. Sadece köy halkı tarafından definecilere karşı korunan kale, 1993 yılında 1. derece Anıtsal alan olarak kayıtlara geçmiştir.

Mavga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.