Yunan mitolojisinde Oidipus’ un, annesi İokaste ile bilmeden girdiği cinsel ilişkiden doğan ve birçok trajediye konu olan kızı…


Antigone,
Antigona,

Eski Yunan mitolojisinde Thebai kralı Oedipus veya Edipus, Oidipus (şişik ayaklı)’ un kızı ve Sophokles’in en büyük trajedilerinden birinin kahramanıdır.

Efsaneye göre, Oidipus’un öz annesiyle evlendiğini öğrenince kendi gözlerini kör etmesi üstüne, Antigone, babasına sürgüne gönderildiği Atina’ya kadar yol gösterdi. Babası ölünce Thebai’ye dönüp, kızkardeşi, Ismene’ yle birlikte, erkek kardeşi Eteokles ve Polyneikes’in kavgasını sona erdirmeye çalıştı.

İki kardeşi de ölünce, kral olan dayıları Kreon’un Polyneikesin cesedinin gömülmesine izin vermedi.Thebai’ye ihanet ettiği gerekçesiyle yasaklanması üstüne, Antigone, dayısının yasağına karşın, kardeşinin cesedini gizlice gömdü ve bunun üzerine Kreon onu cezalandırır ve mezara kapatır. Çünkü canlı canlı ölmesini istiyordu.

Fakat aynı zamanda Kreon’un oğlu Antigone’la nişanlıydı. Antigone’a bir zarar verilirse kendisini de öldüreceğini öne sürerek şantaj yaptı. Fakat Antigone bu acıya daha fazla katlanamadı ve intihar etti.

Nişanlısı yani Kreon’un oğlu da bunun üzerine intihar etti. Aynı zamanda da oğlunun intihar ettiğini öğrenen Kreon’un eşi de intihar etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.