Osmanlı Donanmasının 1560 yılında, Haçlı Donanması ile yaptığı bir deniz muharebesi …


Cerbe,
Cerbe Deniz Muharebesi,
Osmanlı Donanması, 1560 yılında, Haçlı Donanması ile yaptığı bir deniz muharebesi

Osmanlı donanması, 1560 yılında Tunus’un Cerbe Adası açıklarında Haçlı donanması ile yaptığı muharebedir. Birliklerin genel komutanı amiral Andrea Doria’nın yeğeni Giovanni Andrea Doria olan büyük bir Haçlı donanması Akdeniz’in önemli bir üssü olan ve Osmanlıların elinde bulunan Cerbe adası önlerine geldi. Donanmada Almanya, ispanya, Papalık, Cenova, Floransa, Malta, Sicilya ve Napoli kuvvetleri toplanmıştı. Tarihe Cerbe Deniz savaşı adı ile geçen bu çarpışmayı Piyale Paşa komutasındaki Osmanlılar kazandı.

Bu savaşı Osmanlı donanması zaferle kazanmış ve haçlı gemilerinin büyük bir kısmı batırılmıştır. Piyale Paşa’nın bu zaferi, Kanuni tarafından, Yavuz Selim’in kızlarından biriyle evlendirilerek mükafatlandırıldı.

Cerbe (Djerba) adası,
Tunus kıyılarında bir adadır. Djerba, Berberi, Arap, Yahudi ve Afrika kültürlerinden etkilenmiş Akdeniz sahilleri ve badanalı çöl kasabalarıyla tanınır. Houmt Souk, balıkçı limanıdır. XVI. yüzyıldan kalma kalesi Borj el Kebir ile bilinen ana şehirdir. Güneyinde, Kuzey Afrika Yahudileri için hac bölgesi olan El Ghriba sinagogu yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.