İspanyol İmparatorluğu’nun desteğiyle denize açılan, Portekizli denizci, gezgin ve kaşif …


Macellan,
Ferdinand Macellan,
Ferdinand Magellan.
Portekizce: Fernão de Magalhães,
İspanyolca: Fernando ya da Hernando de Magallanes.
D. 1480 Sabrosa, Portekiz – Ö. 27 Nisan 1521, Maktan Adası, Cebu, Filipinler,
Portekizli denizci, gezgin ve kaşif.

İspanyol İmparatorluğu’nun desteğiyle denize açıldı. Hikayesi, bu seyahate eşlik eden Antonio Pigafetta’nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşmıştır. Macellan son yolculuğunu tamamlayamadan Filipinler’de Lapu Lapu önderliğindeki Mactan savaşında öldürüldü.

Baharat Adalarını geçerek tüm meridyenlerden geçen ilk insanlardan birisidir. Büyük Okyanus’a sakin anlamında pasifik ismini vermiş. Güney Amerika’da keşfettiği boğaza kendi ismi verilmiştir. 1480 yılında, Portekiz’de dünyaya geldi. 1505 yılında ilk deniz yolculuğuna çıktı. 1520 yılında Macellan boğazını keşfetti. 1521 yılında Filipinler’de öldürüldü.

Macellan’ın mürettebatından geriye kalanlar yolculuklarına devam ettiler. 6 Eylül 1522 yılında İspanya’ya dönen kafilede 18 kişi kalmıştı. Bu deniz yolculuğu ile dünyanın yuvarlak olduğu deniz yoluyla dolaşılarak da ispat edilmiş oldu. Bu seyahat ile Büyük Okyanus’un varlığı ortaya çıktı.

Macellan ilk kez Filipinler’e ayak basarak oranın yerli halkını gördü. Macellan’ı öldüren Lapu Lapu günümüzde Filipinler’de bir halk kahramanı olarak kabul edilmektedir. Güney Amerika’daki yerli kabileleri gören ilk Avrupalıdır.

Yolculuğu sırasında karşılaştığı değişik hayvan türlerini tanımlamak için yanında profesyonel bilim adamları vardı. İspanyol, Portekizli, Fransız ve İngiliz olmak üzere 232 denizci Macellan’la katıldıkları dünya turunda hayatlarını kaybettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.