Dünyaca ünlü Alman barok müzik bestecisi ve orgcusu …


Bach,
Johann Sebastian Bach,
D. 21 Mart 1685 – Ö. 28 Temmuz 1750,
Klasik Batı Müziği’nin en büyük bestecilerinden birisidir.
Bach köklü Alman stillerini özellikle İtalya ve Fransa gibi dış ülkelerden aldığı ritimleri, formları ve yapıtları ustalıkla geliştirmiştir.
Dünyaca ünlü Alman barok müzik bestecisi ve orgcusu.
Johann Sebastian Bach, 21 Mart 1685 yılında, Eisenach, Almanya’nın merkezinde bir kasabada, doğdu.

Johann Sebastian Bach, dokuz yaşındayken annesini, on yaşındayken de babasını kaybetti. 1703 yılında Latin Okulunu bitirdi. Johann S.Bach, Lüneburg’daki Mattehaus Kilisesi’ne soprano olarak girdiğinde henüz 15 yaşındaydı. O sırada besteci Georg Böhm Lüneburg’da Johannes Kilisesi’nin orgculuğunu yapıyordu.

Para kazanmak için Armstad‘ta org çalmaya başladı.Daha sonra Bach, Mühlhausen’e geçti ve başarılı öalışmaları gerçekleştirdi.

1707 yılında kuzeni Maria Barbara Bach ile evlendi. Bu evlilikten 7 çocuğu oldu. Ancak çocuklarının 3’ü çok küçük yaşta hayatını kaybetti. Bach 13 yıl evli kaldı. Daha sonra 1721 yılında, genç soprano Anna Magdalena Wilcke ile evlendi. Evlendiklerinde Wilke, henüz 17 yaşındaydı. Aradaki yaş farkına rağmen oldukça mutlu bir beraberlik yaşadılar. Bu evlilikten de 13 çocukları oldu. Bütün çocuklarının müzikle ilgilenmesi Bach’ı mutlu ediyordu. Kadınların evin dışına çıkamadığı bir çağda, kızlarının müzikten ekmek kazanmasından gurur duyuyordu. 20 çocuk babası Johann Sebastian Bach, 28 Haziran 1750 tarihinde Sebastian Bach 66 yaşında Leipzig‘de öldü.

1723 yılında Leipzig Thomas Kilisesi’ne kantor ve Leipzig Ünivesitesi Müzik Bölümü Başkanlığına getirildi ve ömrünün sonuna kadar bu görevi sürdürdü.

Bugün en büyük bestecilerden biri olarak kabul edilen, Bach, hayatı boyunca 1000‘in üzerinde beste yaptı. Ancak Günümüze ikinci evliliğinden olan Carl Phillip Emanuel’in arşivine aldığı eserleri kaldı.

J.S.Bach Eserlerinin Sınıflandırılması
Kantatlar
Motetler
Missalar
Oratoryolar ve passionlar
Dört sesli koraller
Org eserleri
Klavsen eserleri
Lavta eserleri
Oda müziği eserleri
Konçertolar ve orkestra eserleri
Kanonlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.