Dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, Fizikçi Tim Berners-Lee tarafından bulunan global bir ağ …


World Wide Web,
www,
web,

Dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, görüntü, ses, veri paylaşımının yapılabildiği, global bir ağ.
Türkçe Dünyayı çevreleyen ağ,
Dünyayı saran ağ.
Dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, Fizikçi Tim Berners-Lee tarafından bulunan global bir ağ.
Aynı doküman üzerinde bir çok kişinin aynı anda çalışmasını sağlamak fikri ile ortaya çıkmıştır.

Adres sistemi;
Uniform Resource Locator (URL),
Ağ protokolü (HTTP),
Hiper metin işaretleme dili – Hyper Text Markup Language (HTML),

İlk web tarayıcısı, 1989 yılında CERN (Cenevre’deki Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuvarı)’de bir bilgisayar programcısı olan İngiliz fizikçi Tim Berners-Lee tarafından geliştirilerek World Wide Web‘in temel unsurları oluşturulmuştur. İnternet teknolojisinde bir devrim olarak kabul edilen ve ilk defa 17 Mayıs 1991 yılında çalıştırılan web internete bir standart getirmiştir. Bugün www, web, Tim Berners-Lee’nin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından idare edilmektedir.

Kumaş dokusundan esinlenerek, bilgisayar ağını ifade etmek için ingilizce web kelimesi kullanılmıştır. İnternet üzerinden ses, yazı, resim, grafik ve hareketli görüntüleri uzaktaki bilgisayarlara transfer eder. Arka planda çalışan bir çok yazılım görünmesini sağlar. Kullanıcılar geri plandaki bu yazılımları görmezler ve bir grafiksel arayüz yardımıyla www servisinden yararlanır.

Bilgisayar ekranında gördüğümüz her bir web dökümanına bir web sayfası denir. Her web sitesinin Uniform Resource Locator (URL) denen bir adresi vardır. Bu adresle web’in internet üzerindeki yeri belirlenir.

Web sayfaları özel bir programlama dili HTML ile yazılır ve sunulur. IP (Internet Protocol) numarası ile internete bağlı olan bir bilgisayar web sunuculuğu yapabilir. En yaygın yazılım Apache Server olup bir çok ticari ve resmi kuruluş vardır.

Web sayfalarını görüntüleyen yazılımlara web tarayıcıları denir. Bu yazılımlar o şekilde gelişmiştir ki bu yazılımlara başka görevler de verilerek cazip hale getirilmiştir. İnternetten ücretsiz indirilebilen en yaygın web tarayıcıları Lynks, Mosaic, MS Internet Explorer, Opera, NeoPlanet ve Netscape Navigator’dür.

İnternet üzerinde farklı türden veri alış verişi yapan servisler ve bu servisleri yöneten protokol denen bir yazılım vardır. Mesela, FTP(File Transfer Protocol), http, Email, IP, TCP, TCP/IP, Gopher, NNTP (Network News Transfer Protocol), Wais (Wide Area Information Service), Veronica, Telnet, News, Usenet gibi.

Kullanıcı kendi bilgisayarındaki web tarayıcı ile uzaktaki bir sunucunun web sayfa adresini ilgili yere yazarak görüntüler. Bir web sayfası için örnek adres, URL aşağıda gösterilmiştir.;

Şafak AYDIN
Bulmaca Ansiklopedisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.