Işık akısı birimi …

Lümen,
Lümen (lm).

Fr. lumen,
İng. lumen.
Işık akısı birimi.
Işık akışı ölçüsü

Işık şiddeti 1 mum (kandela) olan, eşit dağıtımlı bir nokta kaynağının birim hacim açısı (1 steradyan) içine yayımladığı ışık akısı. Birimi lümendir.
Uluslararası 1 mum yeğinliğinde bir ışık kaynağının, birim katı açı (uzay açısı) içinden saldığı ışık akısı birimi.
Bir bayağı mumun ya da erimiş platinin birim yüzeyinden bir saniyede uzaya yayılan ışınım erkesi.

Eskiden 30W, 60W, 80 W, 100W ampul, olarak sorduğumuz aydınlatma değeri vardı. Lümen değerleriyle ilgilenmiyorduk. Ancak LED teknolojisi gelişmekte, birim güç başına daha fazla ışık vermektedir. Piyasada farklı güçte, farklı lümen değerine sahip ürünler var. Başka bir ifade ile bir markaya ait 10W LED lamba, diğer marka 8W LED lambasından daha az ışık verebilir. Bu nedenle güç yerine ya da güç ile birlikte lümen değerini de belirtmek gerekli olmuştur.

Bir ışık kaynağının lümen değerini ölçmek, özel ekipmanlarla yapılır. Işık akısının ölçümü için integrating sphere (entegre küre) ya da bir dizi sensör ile ölçülür. Gonyofotometre cihazı ile ölçümler yapılır. Üretici firma tarafından lümen değerini ürün üzerinde belirtir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.