1971-1979 yılları arasında devlet başkanlığı yapan, Ugandalı diktatör …

Idi Amin
İdi Amin
İdi Amin Dada Oumee,

Diktatör,
Yamyam,

Doğum: 1925 Koboko veya Kampala,
Ölüm: 16 Ağustos 2003 Cidde, Suudi Arabistan
III. Uganda Devlet Başkanı, (25 Ocak 1971 – 11 Nisan 1979),
Ugandalı müslüman asker, Mareşal.

İngiliz İmparatorluğu Fatihi, Mareşal Dr. İdi Amin Dada, Uganda Silahlı Kuvvetler Başkomutanı, Konsey Başkanı, Polis Şefi, Cezaevleri Müdürü, Karadaki Tüm Hayvanların ve Denizdeki Tüm Balıkların Efendisi ünvanlarını aldı.

İdi amin 5 kez evlilik yapmış, beş karısı ve 22 çocuğu ile birlikte yaşamıştır. Ancak İdi Amin’in yönetimi sırasında politik baskı, etnik ayrımcılık, insan hakları ihlalleri yoğun şekilde gözlemlendi.

Uluslararası gözlemciler ve insan hakları gruplarının tahminlerine göre, 100,000 – 500,000 insan İdi Amin’in yönetimde olduğu dönemde öldürüldü.
Uganda diktatörü İdi Amin 80 yaşında öldü. Despot İdi Amin kurbanlarını pişirerek yediği söyleniyor.
İdi Amin, Uganda’nın kuzeyindeki Kakwa kabilesindendir. 1946 yılında İngilizlerin Kenya’daki Mau Mau Ayaklanması’na (1952-1956) karşı giriştiği harekatta görev aldı.
1951-1960 yılları arasında Uganda ağır sıklet boks şampiyonu.

Uganda 1962 yılında bağımsızlığına kavuştu ve yeni devlet başkanı ve başbakanı Apolo Milton Obote oldu. 25 Ocak 1971 yılında Devlet Başkanı Apolo Milton Obote’nin Singapur gezisi sırasında, askeri darbe yaparak devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkomutanı oldu. 1972 yılında Uganda’ da yaşayan bütün Asyalıların (özellikle Hintler) 90 gün içinde ülkeyi terk etmelerini sağlayarak onları sınırdışı etti. Onların yerine ülkedeki Müslüman azınlığı ve akrabalarını, Hintlerden kalan üretim araçlarının başına getirdi. Uganda’yla İsrail arasındaki ilişkilere son vererek Libya ve Filistin’in yanında yer aldı. Bunun üzerine 1973 yılında ABD ve 1976 yılında da İngiltere Uganda’daki temsilciliklerini kapattılar. İdi Amin 1976 yılında kendisini ömür boyu devlet başkanı ilan etti. 1976 yılında Filistinliler tarafından kaçırılan ve içinde İsrailli ve başka Yahudi yolcuların bulunduğu bir Fransız yolcu uçağının Uganda’ya inmesine izin vererek olaya doğrudan karıştı. İsrailli özel kuvvetlerin düzenlediği operasyonda biri dışında tüm rehinelerin kurtarılması İdi Amin’in prestijini sarstı.

1978 yılında Uganda Ulusal Kurtuluş Ordusu adı ile başlayan gerilla savaşı Tanzanya tarafından desteklendi. 13 Nisan 1979 tarihinde İdi Amin ülkesinden Libya’ya kaçtı. Yerine Yusufu Lule geçti. İdi Amin Libya’dan Suudi Arabistan’a gitti ve oraya yerleşti. Eşlerinden ikisi ve 22 çocuğu da yanına yerleşti. 1989 yılında gizlice Uganda’ya geçmek üzere geldiği Zaire ile Uganda arasında krize yol açtı. Kongo hükümeti Amin’i Uganda’ya teslim etmeyi reddetti ve Suudi Arabistan’a dönmesini sağladı. İdi Amin, hayatının geri kalan ömrünü Cidde’de geçirdi. Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni İdi Amin’in ülkesine dönmesine izin vermedi. 16 Ağustos 2003 tarihinde, Cidde’de, hastanede öldü ve Cidde Ruwais Mezarlığına gömüldü.

İdi Amin ile ilgili çevrilmiş filmler;
1976 yılında Raid on Entebbe filmi
2006 yılında Last King of Scotland filmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.