1918 yılında Bolşevikler tarafından eşi, çocukları ve yakınlarıyla beraber idam edilen Rus Çarı …

Nikolay,
II. Nikolay,

Nikolay Aleksandroviç Romanov.
(d. 18 Mayıs 1868, Tsarskoye Selo – ö. 17 Temmuz 1918, Yekaterinburg)
Rusya İmparatoru,
Rus Çarı,
(1 Kasım 1894 – 15 Mart 1917)
Çar II. Nikolay, Rus İmparatorluğu’nun son imparatoru ve Romanov Hanedanının hüküm süren son üyesidir.

Romanov Hanedanı mensubu olup babası III. Aleksandr ve annesi Maria Fyodorovna’ dır.
18 Mayıs 1868 yılında Sankt-Peterburg’da Tsarskoye Selo (Rusça Çarın köyünde) doğmuş. Ortodoks, Çar II.Nikolay, 17 Temmuz 1918 tarihinde, 50 yaşında öldürüldü. Çar II. Nikolay’ dan sonra monarşi kaldırılmıştır.

1917 yılında Şubat Devrimi’nden sonra tahttan çekildi. Ailesi ve yakınlarıyla birlikte Yekaterinburg’da tutuldu. 16/17 Temmuz 1918 gecesi, Bolşevikler tarafından II.Nikolay, eşi (Aleksandra Fyodorovna), çocukları (Olga, Tatyana, Mariya, Anastasya, Aleksey), hekimi, uşakları ve aşcısıyla beraber Yekaterinburg’da tutuldukları evin bodrumunda idam edilerek öldürüldü.

Saltanatı sırasında Rus İmparatorluğu, Dünya’nın büyük güçlerinden biriyken ekonomik ve askeri çöküşe sürüklendi. Rusya, Baltık Filosu’nun yok edildiği Rus-Japon Savaşı’nda Japonya’ya karşı küçük düşürücü bir yenilgiye uğradı. Çar II.Nikolay 1914 yılının ağustos ayında I. Dünya Savaşı için seferberliği onaylayarak milyonlarca Rus’un ölümüne neden oldu.

Ölümünden sonra 17 Temmuz 1998 yılında cenazesi Sankt-Peterburg’daki St. Peter ve Paul Katedraline defin edilmiştir. 2000 yılında Rus Ortodoks Kilisesi tarafından aziz ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.