Latin Amerika’da, Guatemala’da bulunan dünyanın en aktif yanardağı …

Fuego,
Fuego püskürmesi,

Volcan de Fuego,
Ateş Yanması,

Dünyanın en aktif yanardağlarından birisi olan Fuego yanardağı, Guatemala Şehri’nden 44 kilometre uzaklıktadır. 1524 yılından beri sık aralıklarla patlaması olan bir stratovolkan.

1974 yılında büyük bir patlama ile bölgenin tarım alanlarını ve yakındaki kentleri kül altında bırakmıştır. En şiddetli patlama 2002 yılında olmuş. 2012 yılında ise patladığında 33.000 insan tahliye edilmiş. Volkanın etrafında bir milyon insan nüfusu olduğu biliniyor.

04 Haziran 2018 tarihinde püskürdü ve ilk tespitlere göre 70 kişi ölmüş yüzlerce kişi yaralanmıştır. Yanardağdan havaya, kaya, kara duman ve kül püskürdüğü gözlendi. Guatemala City’deki La Aurora Havalaanı kül yağmuru nedeniyle kapatıldı. Bir lav nehrinin El Rodeo köyünü vurduğunu, evleri yok edip içindeki insanları yaktığını duyurdu.

Guatemala hükümeti, yanardağ patlamasından toplam 1,7 milyon kişinin etkilendiğini duyurdu. Yetkililer halka kül yağmuru nedeniyle maske takmaları çağrısında bulundu. Bir yetkili de, rüzgarın yönü nedeniyle volkanik küllerin başkente düştüğünü belirtti. Guatemala Ordusu’nun da yardım faaliyetlerine katıldığı duyuruldu.

Fuego Volkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.