Bir tür pamuklu bez …

Pazen,
Hasse,


Divitin,
Patiska (Fransızca pathétique).
Pamuklu bez,

İtalyanca pamuk, Bambax kelimesinden türetilmiş bambasin sözcüğünden basin kelimesi Pazen’e dönüşmüştür. Pazen, içi havlı, dışı perdahlı pamuktan dokunmuş kumaştır. Hafif gramajlı, iç çamaşırı ve işleme yapmak için kullanılan bir kumaş türüdür. Hasse adıyla da bilinen Pazen, Fransızca basin sözcüğünden gelir. Uygulanan apre türüne göre yumuşak ya da diri tutumlu olabilir.

Divitin, içi perdahlı dışı havlı pamuklu kumaş. Divitin Fransızca duvet (kuştüyü) anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Bir yüzünde çözgü, öteki yüzünde atkı iplikleri kullanılan kadife görünümlü kumaş divitindir.

Pazen ve Divitin kumaşlar aynıdır. Bu iki kumaş temelde aynı kumaşlar olmakla birlikte, pazen daha seyrek dokunmuşken,divitin daha sık dokunmuş tok bir kumaştır

Divitinde atkı ipliği, çözgü ipliğine göre bir numara daha kalın ve daha az bükümlüdür. Atkı ipliğinin az bükümlü olması tüylendirme sırasında kumaşa kadife görünümü sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.