Arjantin ile Birleşik Krallık arasında 1982 yılında başlayan savaş …

Falkland,
Falkland Savaşı.

Falkland Adaları,
Arjantin’lilere göre, Malvinas Adaları.
Batı ve Doğu Falkland olarak iki büyük ada ve 700 küsür küçük adacıktan oluşmaktadır. Falkland Adaları, Atlas Okyanusunun güneyinde, bir İngiliz sömürgesidir. En yakın kara Arjantin’e 480 kilometre uzaklıktadır.

2 Nisan 1982 yılında Arjantin’de yönetimi ele geçiren cunta rejimi, Leopoldo Galtieri’nin Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesi ile başlayan bir savaştır. İngiltere başbakanı Demir Leydi Margaret Thatcher, 2 uçak gemisinin desteklediği bir filoyu Falkland adalarına gönderdi. Savaş altı hafta sürmüş. Arjantin kuvvetlerinin elinde, Fransız yapımı Exocet füzeleri bulunuyordu. Bu füzeler sayesinde İngiliz donanmasına büyük kayıplar vermiş, tam 8 adet gemi vurulmuştu. Arjantin saldırılar sırasında sahip olduğu bütün Exocet füzelerini kullanmıştı. Fransa’nın bu füzelerin kodarını İngilizlere vermesiyle füzeler, etkisiz hale getirilmiştir.

26 Nisan 1982 tarihinde İngiltere kuvvetleri Güney Georgia Adasını ele geçirdi. Bunun üzerine Falkland Adalarındaki Arjantin birlikleri komutanı teslim oldu. Savaşın sonucunda, 258 Britanyalı ve 649 Arjantinli ölmüş her iki taraf da büyük kayıplar vermiştir. Britanya, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun (Avrupa Birliği) desteğiyle savaşı kazanmıştır.

Savaş sonrasında Arjantin teslim olarak işgal ettiği topraklardan çekilmiştir. Arjantin’de iktidardaki Leopoldo Galtieri yönetimi savaşın ardından devrilmiştir. İngiltere’de ise Margaret Thatcher zaferin etkisiyle 1983 yılında Birleşik Krallık genel seçimlerini kazanarak iktidarına devam etmiştir.

Halen iki ülke arasındaki sorun kesin olarak çözümlenmemiştir. Adaların yönetimi Birleşik Krallıkta olmasına rağmen Arjantin, adalar üzerindeki hak iddiasından vazgeçmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.