Adolf Hitler’in yakın arkadaşı ve sağ kolu olan Alman Nazi politikacı ve Nazi Almanya Propaganda Bakanı …

Goebbels,
Paul Joseph Goebbels,
(29 Ekim 1897 – 1 Mayıs 1945)

Alman Nazi politikacı.
Alman Nazi propaganda bakanı.
Büyük Yalan Ustası.
Nazilerin propaganda bakanı (1933-1945),
Nazi Almanya Şansölyesi (30 April 1945 – 1 May 1945),

Antisemit görüşleri ile tanınıyordu.
Yahudi Soykırımı ve Yahudilerin imhası da dahil olmak üzere sert ayrımcılığı savundu.
Joseph Goebbels, Adolf Hitler’in yakın arkadaşı ve aynı zamanda sağ koludur.
Savaşın sonu geldiğinde, yakalanmamak için tüm ailesini ve kendisini öldürecek kadar davasına bağlı bu ilginç insan, siyaset ve kitle yönetimi üzerine uzman.
Goebbels, 1921 yılında Heidelberg Üniversitesi’ni Felsefe Doktoru derecesi ile bitirdi. Yazar olmak istiyordu. 1924 yılında Nazi Partisi’ne katıldı ve kuzey şubelerinde Gregor Strasser ile çalıştı. 1926 yılında Berlin bölge lideri olarak atandı. Burada ve sonrasında partiyi ve programını tanıtmak için propaganda kullanımı ile ilgilenmeye başladı. 1933 yılında Nazilerin iktidara gelmesiyle, Propaganda Bakanı oldu. Goebbels, Almanya’daki medya, sanat ve enformasyon üzerine denetleyici denetimler kazanmış ve uygulamıştır. Özellikle propaganda amaçlı bir radyo ve film medyasının kullanılmasında ustalaşmıştı. Parti propagandası, antisemitizm, hıristiyan kiliselerine saldırılar ve İkinci Dünya Savaşı için yoğun bir faaliyet yürütmüş.

1943 yılında, Goebbels, Hitler’e savaş harekatı için gerekli olmayan işlerin kapatılması, kadınların işgücüne katılmaması ve toplam savaş üretecek tedbirleri uygulamaya koymaya başladı. Hitler 23 Temmuz 1944 yılında Reich Genel Savaş için Tam Yetkili Kişi olarak atandı. Bu sayede Goebbels, silah üretimi ve savaş gücü için mevcut insan sayısını artırmak için büyük ölçüde başarılı adımlar attı.

1945 yılında savaş sona erdi. Nazi Almanyası yenilgiye uğradı. Eşi Magda Goebbels ve Goebbels’in çocukları Berlin’de ona katıldı. 22 Nisan 1945 yılında Hitler’in yeraltı sığınağı kompleksinin bir parçası olan yeraltı sığınağına taşındılar. Hitler 30 Nisan 1945 yılında intihar etti. Hitler’in iradesine uygun olarak, Goebbels Almanya Şansölyesi oldu (30 April 1945 – 1 May 1945). Bir gün görev yaptı. Ertesi gün, Goebbels ve eşi altı çocuğunu siyanürle zehirledikten sonra intihar ettiler.

Hitler’in Propaganda Bakanı Goebbels’in günümüzde de geçerliliğini koruyan 7 Tavsiyesi.
-Bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız, insanlar ona o kadar fazla inanırlar.
-Bir insana yalan olsa bile bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, o söylemin nereden geldiğini unutacak ve kendi fikri gibi benimseyerek savunacaktır.
-Söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadar etkili olur ve insanların o yalana inanıp kendilerini adamaları o kadar kolaylaşır. Çünkü herkes büyük bir şeyin parçası olma fikrine bayılır.
-Halkı her zaman ateşlemelisiniz, asla soğumalarına ve düşünmelerine izin vermeyin.
-Hatalı olduğunuzu ya da yanlış yaptığınızı asla kabul etmeyin, asla rakibinizin üstün bir yanı olduğunu kabul etmeyin, asla kendinizden ve taraftarlarınızdan başkalarına serbest hareket alanı bırakmayın, asla kabahat ve suç üstlenmeyin, sadece bir rakibinize odaklanın ve kötü giden her şeyin suçunu onun üzerine yıkın.
-Kimin haklı olduğu değil, kimin sesinin daha gür çıktığı önemlidir. İlk sözü kim ne kadar güçlü ve bağırarak söylerse, o kazanır.
-Önemli olan aydınlar değil kitlelerdir. Çünkü kitleleri kandırmak her zaman çok daha kolaydır. Bana sadece vicdansız bir medya ve karizma sahibi bir lider verin, size bilinçsiz bir halk ve girdiği her seçimi kazanan yıkılmaz bir parti sunayım.

Başlıca eserleri:
Das Bucuh İsidor (İsidor’un Kitabı) 1928,
Kampft um Berlin (Berlin Uğruna Kavga) 1932.
Vom Kaiserhof zur Reichskanzleri (Kaiserhorf’tan Reich Şansöliyeliğine) 1934,
Tagebücher 1942-1943, (1942-1943 günlüğü).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.