Dikenli deniz salyangozu …

İskerlet.
İt. scarlatto
Lat. Murex

Dikenli salyangoz.
Dikenli deniz salyangozu.

Dikenli Deniz Salyangozu, iskerlet su ürünleri kapsamında yer alan bir hayvan türüdür. Dikenli deniz salyangozunun vücudu yumuşaktır. Deniz suyunun tuzluluğundan faydalanarak yaşamını devam ettiren karın kısmından bacaklı olan bu hayvan yumuşakçalar içerisinde ön planda tutulur. Tehlikelere karşı kabukları sayesinde korunurlar.

Gövdesini kaplayan diken yapılı kabuğu, beyaz ve krem rengindedir. Dikenli kabuğun iç tarafında “Manto” denilen ince doku tabakası mevcuttur. Denizde bulunan organik maddeleri süzerek beslenir. Üreme ile çoğalırlar. Deniz altında yaşayan ağaççıklar ve kaya aralarında yaşar. Görsel açıdan farklı bir şekli olan dikenli deniz salyangozu süs eşyası olarak değerlendirilir. Ayrıca deniz kabuğu sevenlerin koleksiyonlarının içerisinde yer alan bir kabuklu hayvandır.

Yumuşakçalar sınıfındaki dikenli deniz salyangozu vücudunda bol su barındurdığı için kara alanında yaşam için tuzlu suya ihtiyaç duyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.