Kırgızistan’daki Issık Gölün kuzey kıyısında, eski Türklerin tapım merkezlerinden biri olan ve kaya resimleriyle tanınan yöre …

Çolpon-Ata, Çolpan-Ata, Çulpan Ata,

Isık Gölü kuzey kıyısındaki yörenin adı.
Kırgızca: Чолпон-ата, Türkçe: Çulpan Ata,
Başkent Bişkek’in 240 km doğusundadır.
Karakol şehrinin 135 km batısında ve Issık Gölün kuzey kıyısında olup Issık-Göl İlçesi idari merkezi olan bir turizm şehridir. Isık gölün kuzey kıyısında Koşkol ve Tamçı, batısında Balıkçı köyleri bulunur. Balıkçı köyü Kırgız demiryolunun son noktasıdır.

Kırgızistan’daki Tanrı Dağları’nın kollarından olan Ala dağda (Çolpon-Ata) 3500 kotunda Saymalıtaş, vadisi bulunur. Dar bir vadi olan Saymalıtaş’ın anlamı işlemeli, süslemeli taş demektir. Kaya üzerine Türkler tarafından yapılan yüzbinlerce resim bulunur. Isık göl ile Çon Kemin arasındaki Küngöy, Ala dağın Isık göl tarafındaki eteklerinde çok eski devirlere ait taş resimlerle süslüdür.

Issık Göl ,
Isık Göl (Isık-Köl).
Issık kul,
Kırgızistan’ın kuzey doğusunda, tektonik çukurda yerleşmiş, 1606 m yükseklikte bir krater gölüdür. Hazar Denizi’nden sonra, dünyanın en büyük ikinci tuzlu gölüdür. Kırgızistan’ın bermeti (incisi) dir. Isık Gölü, Cengiz Aytmatov’nın bir romanına da sahne olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.