Afrika kıtasında Hint Okyanusunun güneybatı kısmında bir ada devlet …

Mauritius,
Mauritius Cumhuriyeti,


Başkenti: Port Louis’dir.
Para birimi:Mauritius Rupisidir.
Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkedir. Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun güneybatı kısmında yer alır.
Mauritius, Araplara ait eski dönem haritalarında gösterilmiş olup arap tüccarların uğrama ve dinlenme adası olarak kullanılmış.

XVI. yüzyıl başlarında Portekizli denizciler gelmiş ve adaya isim olarak geldikleri geminin adı olan Cerne ismini vermişlerdir. Adayı sömürge olarak değilde üs olarak kullanmışlar. 1598 yılında Hollandalıların hakimiyetine geçen ada, 1710 yılından itibaren Fransızların hakimiyetine girmiştir. Ta ki Napolyon Savaşları ile Fransa adadaki hakimiyetini kaybeder. Fransa adanın yönetimini Birleşik Krallık’a devretmek durumunda kalır. Britanyalıların hakimiyetine 1810 yılında girmiştir. Son olarak 2 Mart 1968 yılında da bağımsızlığına kavuşmuş ve adı Mauritius olarak değiştirilmiştir.

Dünyada daimi ordusu bulunmayan 25 ülkeden birisidir. Bağımsızlığını kazandıktan sonra adada küçük bir özel birlik ve kıyı emniyetini sağlayan bir birlik mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.