Uzun ve ince topuklu kadın ayakkabısı …

Stiletto,
Uzun ve ince topuklu kadın ayakkabısı.

Stiletto kadın ayakkabısı, ince zarif ve uzun topukları olan çok hoş bir ayakkabı çeşididir. Oldukça eski bir ayakkabı çeşididir. Ancak bu günlerde yeniden moda olmuş, popüler bir türdür. Genelde topuklu ayakkabılar kadınların ayağını rahatsız eder. Ancak hiçbir kadın topuklu ayakkabıdan vazgeçemez. Siyah ve kırmızı ayakkabılar geceleri çok kullanılan renktir. Her renk elbise ile kombin edilebilir.

Diğer Kadın Ayakkabı çeşitleri;
Kedi Topuk Ayakkabı, Kalın ya da ince topukları bulunan kedinin yavrusunun topukları olarak da bilinen topuk çeşididir. İnce ve alçak topuklu ayakkabılara verilen isimdir.

Makara Topuklu Ayakkabı, Kum saatine benzeyen bu ayakkabının topuğu kalın başlayıp ortada incelip sonra tekrar kalınlaşır. Makaraya benzediği için makara topuklu ayakkabı denmiş. Kalın bir şekilde başlayıp orta kısımlarına doğru hafif bir şekilde incelen ve taban kısmına yaklaştıkça tekrar kalınlaşan bu ayakkabı türü genelde diğer ayakkabı türleri kadar tercih edilmez.

Lita Topuk Ayakkabı, Ahşap topuklu ayakkabı modelidir. İnce ve ahşap ayakkabılara denir.

Takunya Ayakkabı, Tamamı ya da bir kısmı ahşap olarak tasarlanan ayakkabı türüdür. Her zaman modadır.

Kama Topuk Ayakkabı, Ön tarafı, alçak arka tarafı ise dolgu topuk olan ayakkabılardır. Yüksek olan ayakkabılardır.

İskarpin Ayakkabı, Klasik topuklu ayakkabı modelidir. Ökçeli ve yüksek topukludur. Yüksek topuklu ayakkabı türleri arasında bulunur. Ökçeli olup klasikler arasında yer alır. Kibar bir ayakkabı türüdür.

Apartman Topuk Ayakkabı, Kalın, kare ve yüksek topuklu ayakkabılardır. Genel olarak bir apartmanı anımsatır. Çok hoş bir görünümü vardır, topuk boyu oldukça yüksektir. Bir takozu da andırır.

Dolgu Topuk Ayakkabı, Önü ve arkası arasında boşluk olmayan yüksek topuklu ayakkabılardır.

Pompa, (pump) Ayakkabı, Bağsız, şeritsiz, topuklu ayakkabılardır. Bağcıksız, şeritsiz çok rahat kullanımı olan ve her kadında bulunan çok rahat bir ayakkabı türüdür.

Stiletto Ayakkabı,

Mary Jane Ayakkabı, Ayağın üst kısmında bandı olan ayakkabı modelidir.

Oxford Ayakkabı, Kapalı ve bağcıklıdır. Dikişli ya da dantelli bölümleri vardır. Düz ve topuklu modelleri vardır.

Espadril Ayakkabı,

D’orsay Ayakkabı, Topuk ve ayak ucu kısımlarının arasında boşluk olan ayakkabı modelidir. Düz taban ve topuklu modelleri de var.

Flat Ayakkabı, Düz Taban Ayakkabı modelidir.

Loafer Ayakkabı,

Slip On Ayakkabı, Düz ve desenli spor ayakkabı modelidir.

Plasitk Ayakkabı, Genelde denizlerde daha çok tercih edilen plastik ayakkabı modelidir.

Katır Sandalet,

Gladyatör Sandalet, Pek çok kıyafetin altına rahatlıkla uyum sağlayan model, çeşit çeşit renkleri ve desenleri ile kendine farklılık katmak isteyen bayanlarımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Platform ayakkabı çeşidi: Ayakkabının ön ya da arka kısmının dolgu ile doldurulmasından oluşan ayakkabı türüdür. Daha çok kısa boylu bayanlar tercih eder.

Kama topuklu ayakkabı türü: Ayakkabını arka kısmı uzun ve çok ince değildir. Ancak ön kısmı ise kısa ve kalındır.

Mantar topuklu ayakkabı türü, Topuğu mantardan olan ayakkabıdır. Topuğu oldukça kısa ve kalındır.

Bilekten kayışlı ayakkabı türleri, Önü açık ve topuklu olan bu ayakkabı çeşidinin bilekten tutturmalı şeridi de vardır.

Mary jane ayakkabı modeli, Ayakkabının ön bölümünde birden fazla bandı olan çeşididir. Genelde düzdür ama topuklu çeşitleri de bulunmaktadır.

Sokak Modası, Topuğundan kayışı olan ayakkabı türü: Ön ve arka kısımları genelde açık olan bu ayakkabı türünün topuğu biraz kalın olmakla birlikte topuğunda kayışı bulunuyor yaz aylarının vazgeçilmez ayakkabı türleri arasın da yer almaktadır.

T kayışı bulunan ayakkabı, Ön ve arka kısmından t şeklin de bir kayışı bulunan bu ayakkabı türü de çok tercih edilen bir modeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.